Tuńczyk to bardzo smaczna i szlachetna ryba, która z uwagi na zawartość witamin i minerałów powinna znacznie częściej gościć na naszych stołach. Cenne wartości odżywcze tuńczyka sprawiają, że jest on jednym ze składników wielu gotowych, suchych karm dla psów. Jednak mimo wszystko opiekunowie czworonogów zastanawiają się, czy pies może jeść tuńczyka?, a jeszcze częściej pojawia się pytanie, czy pies może jeść tuńczyka z puszki? Chętnie sprawdzimy, czy tuńczyk dla psa to dobra i zdrowa przekąska.
Czy tuńczyk to dobra przekąska dla psa?
Tuńczyk to popularna ryba, która jest często spożywana przez ludzi. Ponadto tuńczyka można znaleźć w składzie wielu suchych karm dla psów, co oznaczałoby, że ryba ta jest w pełni bezpieczna. Bez wątpienia tuńczyk nie ma w swoim składzie żadnych substancji, które byłyby szkodliwe dla psów. Zatem jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy pies może jeść tuńczyka?, to odpowiedź brzmi: TAK, ale z umiarem. Tuńczyk dla Twojego psa może być zdrowym przysmakiem, o ile jest podawany z umiarem i nie stanowi głównego składnika diety Twojego pupila.
Czy pies może jeść tuńczyka z puszki?
Tuńczyk dostępny jest nie tylko w formie świeżej, dużo łatwiej dostępny i tańszy jest tuńczyk w puszcze. Czy pies może jeść tuńczyka z puszki?, odpowiedź również brzmi: TAK, ale również w niezbyt dużych ilościach. Tuńczyk w puszce może być dla Twojego psa dobrym źródłem chudego białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin i minerałów. Tuńczyk nie może stanowić zamiennika posiłku. Ważne jest jednak, żebyś upewnił się, że podajesz psu odpowiedni rodzaj tuńczyka. Tuńczyk w puszcze dostępny jest w trzech opcjach w sosie własnym, wodzie i oleju. Powinieneś szukać tuńczyka w sosie własnym lub w wodzie, bo to najzdrowsze opcje dla Twojego psa. Tuńczyk w puszcze w oleju jest najmniej wskazany dla psa, gdyż może być dla niego ciężkostrawny. Pod żadnym pozorem nie podawaj psu tuńczyka z puszki w sosach, czy innych zalewach. Nie mówimy, że są one niesmaczne, ale dla psa zdecydowanie zbyt mocno doprawione. Tuńczyk w puszce ma również wysoką zawartość sodu, więc powinien być tylko okazjonalnym przysmakiem. Podając psu tuńczyka w puszce, pamiętaj, żeby sprawdzić na etykiecie, czy nie zawiera on dodatkowych składników, jak np. sól, która jest szkodliwa dla psów.
Pamiętaj, jeśli Twój pupil jest uczulony na ryby, najlepiej unikać podawania mu tuńczyka w każdej postaci.
Tuńczyk w diecie psa – bogactwo witamin
Tuńczyk to ryba morska osiągająca spore rozmiary. Istnieje wiele odmian tuńczyka, przykładowo tuńczyk pospolity może ważyć około 250 kg, a tuńczyk błękitnopłetwy nawet 700 kg. Istotną informacją jest to, że tuńczyk jest niskokaloryczny, bo w 100 gramach ryby znajduje się około 130 kcal. Oczywiści kaloryczność tuńczyka z puszki w oleju będzie nieco wyższa. Tuńczyk jest źródłem białka i zdrowych tłuszczów dla psa, ale zawiera też szereg witamin i minerałów, które są ważne dla zdrowia czworonoga. Tuńczyk dla psa jest doskonałym źródłem:
- białka
- witamin A, C, D, E, K
- witamin z grupy B
- selenu
- fosforu
- żelaza
- magnezu
- cynku
- kwasów tłuszczowych omega-3
Wspomniane witaminy i minerały są niezbędne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa. Należy również pamiętać, że tuńczyk powinien być podawany psu z umiarem. Zbyt duża ilość tuńczyka może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i problemy z trawieniem.
Niektóre odmiany tuńczyka są bogate w rtęć, więc podawanie go psu zbyt często może się negatywnie odbić na jego zdrowiu. Do pierwszych objawów zatrucia rtęcią u psa można zaliczyć drżenie mięśni, nadmierne wypadanie sierści, problemy ze wzrokiem, a także wymioty i biegunkę. Wystąpienie objawów zatrucia rtęcią u psa powinno skutkować jak najszybszym udaniem się do lecznicy weterynaryjnej.
Korzyści płynące z podawania psu tuńczyka
Odpowiednio zbilansowana dieta i dostarczanie psu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów to jedno z najważniejszych, ale nie najprostszych zadań każdego opiekuna. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych karm, których producenci zapewniają, że dostarczą psu wszystkiego, czego mu potrzebna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczęstować psa od czasu do czasu jakąś inną zdrową przekąska. Tuńczyk jest bogaty w wiele witamin. Korzyści płynące z podawania psu tuńczyka:
- pomaga zachować zdrową skórę i sierść
- wzmacnia układ kostny psa
- dodaje mu energii
- minimalizuje występowanie stanów zapalnych u psa
- pozytywnie wpływa na system odpornościowy psa
Jak podawać psu tuńczyka?
Karmienie psa tuńczykiem może być dla niego zdrowe, a posiłek z dodatkiem tuńczyka będzie bardzo pożywny. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zanim podasz tuńczyka swojemu pupilowi. Najzdrowszą opcją dla psa będzie podanie mu świeżego tuńczyka poddanego obróbce termicznej. Surowy tuńczyk nie zaszkodzi psu, ale musi on pochodzić ze sprawdzonego źródła i być świeży, aby nie wywołać u czworonoga rewolucji żołądkowych. Ugotowanie tuńczyka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia pasożytów. Tuńczyk dla psa musi być przestudzony i podzielony na mniejsze kawałki, aby uniknąć zadławienia.
Chcąc podać psu tuńczyka z puszki, przed podaniem odcedź go z płynu, aby zmniejszyć zawartość sodu. Jeśli chodzi o wielkość porcji, pamiętaj, że tuńczyk powinien stanowić jedynie niewielką część diety psa. Tuńczyk może być zdrowym i smacznym przysmakiem dla Twojego psa. Można go zmieszać z innymi zdrowymi składnikami, takimi jak marchewka, jabłko i jogurt, aby stworzyć pyszną i pożywną przekąskę. Tuńczyk będzie też stanowił doskonałą bazę do przygotowania domowych psich ciasteczek. Ciastka dla psa z tuńczykiem sprawdzą się idealnie, jako nagrodzą podczas codziennych treningów. Pamiętaj jednak, żeby podawać tuńczyka z umiarem, zbyt duża ilość może prowadzić do rozstroju żołądka i innych problemów trawiennych u psa.
Podsumowując, tuńczyk może być zdrowym przysmakiem dla Twojego psa, o ile jest podawany z umiarem i bez żadnych dodatków, które mogłyby psu zaszkodzić. Wprowadzanie nowego pokarmu do diety psa powinno odbywać się stopniowo. Po zaserwowaniu psu tuńczyka obserwuj czworonoga, a w razie pojawienia się niepokojących objawów skontaktuj się ze swoim weterynarzem.