Właściciele czworonogów chętnie urozmaicają dietę swojego psa, ale warto wiedzieć jakie produkty mogą znaleźć się w misce psa. Niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez pożywnego śniadania w formie jajecznicy, omleta, czy kanapek z jajkiem. Nie zawsze to, co nam smakuje i jest dla nas zdrowe, jest również odpowiednią przekąską dla naszych psów. Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść jajka? To doskonale trafiliście. Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie, a także dowiecie się, czy lepsze będzie dla psa surowe, czy gotowane jajko.
Pójdź na skróty
Czy jajko to dobra przekąska dla psa?
Chcąc rozszerzyć dietę psa o kolejny zdrowy produkt zastanawiacie się pewnie, czy pies może jeść jajka? Odpowiedź brzmi – TAK! Jajko może się znaleźć w diecie psa. Podając psu jajka, dostarczymy mu wielu cennych witamin i pozytywnie wpłyniemy na kondycję sierści, która stanie się lśniąca i mocniejsza.
Jajka w diecie psa – bogactwo witamin
Nie da się ukryć, że jajka są zdrowe i mogą się znaleźć w diecie psa. Podobnie jak z innymi przekąskami i urozmaiceniami wprowadzanymi do psiej miski, tak również w podawaniu jajek należy zachować umiar, gdyż są one kaloryczne i mogą przyczynić się do nadwagi, zwłaszcza u psów kanapowców. Jednak podawanie psu jajek niesie wiele korzyści. Jajka dostarczą psiemu organizmowi:
- Witaminy A, D, witaminy z grupy B
- Biotynę
- Tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone i nasycone
- Cynk
- Żelazo
- Magnez
- Miedź
- Sód
- Fosfor
- Wapń
Niektórzy mogliby się obawiać, że jajka zawierają dużo cholesterolu, ale bez obaw psy nie reagują na stężenie cholesterolu tak jak my ludzie, więc podawanie psu odpowiedniej ilości jajek na pewno mu nie zaszkodzą.
Czy pies może jeść surowe albo gotowane jajko?
Zazwyczaj produkty, które są mniej przetworzone, zachowują w sobie więcej składników odżywczych. Ta zasada również obowiązuje w przypadku jajek, co oznacza, że pies może jeść surowe jajka. Ważne jest to, aby jajka były świeże i kupowane w sprawdzonych miejscach. Podając psu surowe jajko, dostarczamy mu sporej dawki wartości odżywczych. Jajko niepoddane obróbce termicznej w łatwy sposób można zmieszać z suchą albo mokrą karmą. Surowe jajka mogą jeść zarówno psy, które są na suchej karmie, jak również psy na diecie barf. Decydując się na podawanie psu surowych jajek najlepiej jest oddzielać żółtko od białka. Surowe żółtko podawane psu jest bogate w biotynę, która odpowiada za prawidłową kondycję skóry i sierści psa. U psów z niedoborem biotyny można zaobserwować gorszą kondycję sierści, obfite linienie i problemy skórne. Surowe białko podawane psu jest bogate w awidyny, które z kolei wiążą wspomnianą wcześniej biotynę. Dlatego też lepiej nie przesadzać z podawaniem psu surowego białka jajka, gdyż może to doprowadzić do niedoboru biotyny w organizmie psa. Surowe jajko dla psa pozytywnie wpływa na jego sierść.
Skoro wiadomo już, że pies może jeść surowe jajko, to pojawia się kolejne pytanie: Czy pies może jeść gotowane jajko? I ta opcja też jest dopuszczalna. Decydując się na podanie psu przetworzonego jajka, bez obaw można zaserwować psu zarówno żółtko, jak i białko.
Czy pies może jeść skorupki od jajka?
Jajko jest zdrowe i to każda jego część, tak więc pies może jeść również skorupki od jajka. Chcąc podać psu skorupki od jajka, należy je najpierw ugotować, następnie dokładnie rozgnieść np. w moździerzu, albo zmielić i w takiej sypkiej formie można dodać do posiłku, albo wymieszać z jogurtem. Skorupki od jajek są źródłem cennego dla psa wapnia.
Jak podawać psu jajka?
Wiadomo już, że dietę psa można urozmaicić o jajka. Warto teraz dowiedzieć się. w jakiej formie najlepiej psu podawać jajka. Pies może dostać od czasu do czasu surowe jajko. Pamiętaj, aby w przypadku surowych jajek oddzielać żółtko od białka. Surowe żółtko jest zdrowsze i niesie więcej korzyści niż spożywanie przez psa surowego białka. Surowych żółtek pies może zjeść więcej niż surowych białek i mają one lepsze działanie na jego sierść.
Jajka można też poddawać obróbce termicznej. W tym przypadku z powodzeniem możesz podać psu jajko gotowane na twardo albo na miękko. Jajka nie powinny być jednak gotowane zbyt długo, gdyż wtedy tracą swoje cenne składniki odżywcze i poza smaczną przekąską niczego cennego nie dostarczą psiemu organizmowi. Jajecznica to też dobra opcja dla psa, ale nie dodawaj do smażenia żadnego tłuszczu, ani soli. Każdy dodatkowy tłuszcz to niepotrzebne kalorie, które mogą prowadzić do nadwagi.
Wiadomo już jak, ale trzeba jeszcze wiedzieć ile jajek może jeść pies? Jajka są zdrową przekąską, w związku z czym, jeśli nasz pies lubi jajka i nie ma po nich żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, to może jeść jajka nawet co drugi dzień. Częściej można psu podawać żółtka niż białka. Podawanie psu białka jajek zwłaszcza surowych jajek należy ograniczyć i robić to sporadycznie. W białku jajka znajduje się awidyna, która wiąże biotynę, w efekcie czego może dojść do niedoboru biotyny w organizmie psa, co zauważymy po pogorszonej kondycji sierści i skóry psa. Bez względu na to ile podajesz psu jajek pamiętaj, aby uwzględnić to w dziennej dawce jedzenie i odpowiednio zmniejszyć porcję karmy, aby kaloryczność się zgadzała.
Jajka mają stanowić uzupełnienie i ciekawe urozmaicenie diety psa, a nie podstawę jego żywienia.
Czy szczeniak może jeść jajka?
Dorosłe psy mogą jeść jajka praktycznie w każdej postaci, ale czy szczeniaki mogą jeść jajka? Psiemu organizmowi podczas wzrostu, czyli szczeniakowi należy dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów, aby szczeniak rozwijał się prawidłowo. Dlatego też jajka są dobrą opcją dla szczeniaka i można je podawać mniej więcej raz w tygodniu. Najlepiej surowe żółtko albo całe jajko gotowane na twardo. Lepiej unikać podawania szczeniakowi surowego białka jajek, gdyż może być ono dla niego ciężkostrawne.
Czy wszystkie psy mogą jeść jajka?
Pomimo wielu korzyści wynikających z jedzenia jajek, nie wszystkie psy powinny je jeść. Psy, u których stwierdzono uczulenie na drób, nie powinny jeść jajek, gdyż może to wywołać problemy trawienne i uaktywnić reakcję alergiczną. Dla własnego spokoju i z uwagi na zdrowie psa lepiej zrezygnować z podawania psu jajek i to w każdej możliwej formie. U psów uczulonych na jajka po ich spożyciu można zauważyć: zaczerwienienie skóry, nadmierne drapanie się, problemy żołądkowe – wymioty, ostra biegunka.
Psu można podawać jajka, ale zawsze trzeba obserwować pupila i kontrolować jak się po spożyciu czegoś nowego zachowuje. Jeśli wystąpią u psa jakiekolwiek niepokojące objawy najlepiej udać się do lekarza weterynarii i całkowicie wyeliminować jajka z diety psa. Jajka są zdrowe, ale nie muszą się znaleźć w misce psa. Cennych witamin można psu dostarczyć, podając mu pełnowartościową karmę, albo inne zdrowe przekąski.