Czkawka u psa – przyczyny i domowe sposoby

Czkawka u psa

Czkawka jest naturalnym odruchem fizjologicznym, którego kontrola jest poza naszą zdolnością. Pojawia się nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Czkawka u szczeniaka, czy dorosłego psa nie powinna być niczym zaskakującym. Obraz czkającego czworonoga może być przezabawny, jednak nie należy go bagatelizować. Warto poznać przyczyny i domowe sposoby na czkawkę u psa, aby wiedzieć, co robić.

Jak wygląda czkawka u psa?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy pies może mieć czkawkę?, to odpowiedź brzmi: TAK! Czkawka u psa wygląda podobnie jak u człowieka. Czkawka to nic innego jak skurcz przepony, co uwidacznia się skurczami mięśni klatki piersiowej i brzucha. Podczas czkawki dochodzi do zaciśnięcia głośni, przez co słyszalne są charakterystyczne dźwięki. Najczęściej czkawka trwa kilka minut, ale niekiedy może utrzymywać się przez dłuższy czas. Sporadycznie czkawce u psów może towarzyszyć krótki bezdech, czyli przerwa w oddychaniu. O ile czkawka występuje okazyjne i krótkotrwale to nie powinna budzić niepokoju u opiekuna czworonoga. Jeśli jednak występuje ona często i trwa kilkanaście minut albo dłużej to warto zbadać jej przyczyny i podjąć działania zapobiegające.

Najczęstsze przyczyny czkawki u psa?

Czkawka u psa jest stosunkowo częstym zjawiskiem i może być spowodowana różnymi rzeczami. Najczęstsze przyczyny czkawki u psów:

  • szybkie jedzenie, podczas szybkiego jedzenia dużych ilości karmy psy, a zwłaszcza szczeniaki połykają duże ilości powietrza, co może wywołać czkawkę
  • zbyt szybkie picie dużej ilości wody, może spowodować skurcz przełyku, a w konsekwencji czkawkę
  • ekscytacja lub stres, kiedy pies jest podekscytowany lub zdenerwowany, jego oddech staje się płytki i szybki, co wywołuje czkawkę
  • utknięcie cała obcego w żołądku
  • infekcje
  • zarobaczenie psa
  • alergie pokarmowe

W niektórych przypadkach czkawka może być oznaką stanu chorobowego, takiego jak choroba refluksowa przełyku (GERD). W tym stanie, kwas żołądkowy wraca do przełyku, powodując podrażnienie i czkawkę.

Czkawka u szczeniaka

Czkawka u młodego psa może być częstym zjawiskiem, nawet bardzo częstym i wynika z nierozwiniętej przepony. U niektórych szczeniąt czkawka może występować nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Nie powinno to być powodem do niepokoju dla opiekuna. Czkawka u szczeniąt jest wywoływana przez podrażnienie przepony, czyli mięśnia, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Do podrażnienia może dojść przez zbyt szybkim jedzenie lub picie, duży wysiłek, czy podniecenie. Jeśli Twój szczeniak ma czkawkę, która trwa nie dłużej niż kilka minut, to nie ma potrzeby interweniowania. Niepokój może wzbudzić sytuacja, w której czkawka u szczeniaka nie będzie ustępowała przez kilkadziesiąt minut i będą jej towarzyszyły inne objawy. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Czkawka u szczeniaka

Czkawka u psa – leczenie

Leczenie czkawki u szczeniaka zależy od jej przyczyny. Lekarz może zalecić wykonanie badania rentgenowskiego, ultrasonograficznego lub endoskopii, aby zdiagnozować przyczynę czkawki. Dopiero po dokładnym zbadaniu psa i ustaleniu podłoża czkawki można podjąć konkretne kroki. Przykładowo, jeśli czkawka jest spowodowana infekcją, lekarz może przepisać antybiotyki. Jeśli czkawka jest spowodowana niedrożnością, może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu usunięcia zalegającego ciała obcego. W większości przypadków czkawka ustępuje samoistnie, ale ważne jest, aby obserwować psa i upewnić się, że nie ma on żadnych innych objawów, które mogłyby wskazywać na poważniejsze problemy.

Jak pomóc psu pozbyć się czkawki?

Czkawka u psa może być frustrującym i czasem wstydliwym problemem. Nie ma pewnego sposobu na wyleczenie czkawki u psa, ale jest kilka domowych sposobów, które mogą pomóc. Jeśli Twój pies ma czkawkę, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zachowanie spokoju. Jest to częsta i zazwyczaj niegroźna dolegliwość, która zwykle sama ustępuje. Chcąc pomóc swojemu pupilowi, możesz zastosować domowe sposoby na czkawkę u psa. Sposoby te na pewno nie zaszkodzą, a w wielu przypadkach pomogą złagodzić i skrócić przebieg czkawki:

  • postaraj się odwrócić uwagę psa od czkawki, zachęć go do zabawy, zabierz na spokojny spacer, zainteresuj węszeniem;
  • wykonaj delikatny masaż klatki piersiowej i okolic gardła, aby rozluźnić mięśnie, pod warunkiem, że pies jest do tego przyzwyczajony i nie będzie stawiał oporu; nie rób niczego na siłę;
  • podaj psu łyżeczkę miodu, aby złagodzić podrażnienie gardła i rozluźnić mięśnie przepony, co przyczyni się do zmniejszenia czkawki u psa; miód dla psa jest zdrowy.

Czkawka u psa powinna szybko ustąpić po zastosowaniu powyższych metod. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomagają, czkawka nie ustępuje i trwa przez dłuższy czas, a sytuacja ta męczy psa, warto skonsultować się z weterynarzem.

Domowe sposoby na czkawkę u psa

Czego nie robić, jak pies ma czkawkę?

Jeśli Twój pies ma czkawkę, nie należy wpadać w panikę. Choć czkawka może być dla Twojego pupila nieprzyjemna, zwykle ustępuje po kilku minutach. Warto ten czas przeczekać i w żadnym wypadku nie stosować sposobów na czkawkę, które są polecane u ludzi. Oto kilka wskazówek, czego nie robić, gdy Twój pies ma czkawkę:

  • Nie próbuj przestraszyć psa, może to tylko pogorszyć stan i jeszcze bardziej zestresować czworonoga.
  • Nie ciągnij psa za język!
  • Nie podawaj psu na siłę jedzenia ani wody, gdyż może to spowodować zakrztuszenie się psa i pogorszenie czkawki.
  • Nie podawaj psu żadnych leków ani suplementów, mogą one być niebezpieczne i powinny być podawane psu tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak zapobiegać, przeciwdziałać czkawce u psa?

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nic więc dziwnego, że opiekunowie czworonogów zastanawiają się, czy mogą coś zrobić, aby przeciwdziałać czkawce u psów. Oczywiście są pewne kroki, które można podjąć. Jednak na początku najważniejsze jest ustalenie przyczyny i podłoża występowania czkawki. Jeśli zauważmy, że czkawka u szczeniaka pojawia się najczęściej po szybkim jedzeniu lub piciu, postarajmy się wprowadzić zmiany w tym obszarze. Warto w tym celu podzielić dzienne zapotrzebowanie na kilka mniejszych porcji.  Można wyposażyć się w miski spowalniające, albo serwować jedzenie szczeniakowi w macie węchowej. Spowolnienie tempa spożywania jedzenia powinno sprawić, że pies będzie połykał mniej powietrza i zmniejszy się ryzyko wystąpienia u niego czkawki. W sytuacji, gdy czkawka jest wynikiem dużego stresu, albo podniecenia, należy ćwiczyć z psem opanowywanie emocji. Jeśli nie potrafimy nad tym zapanować, warto zasięgnąć porady eksperta i skonsultować to z behawiorystą.

Kiedy czkawka jest niebezpieczna dla psa?

Częsta czkawka u psa może być niepokojąca dla opiekunów zwierząt, ponieważ może wskazywać na problemy zdrowotne. Jeśli Twój pies nie ma problemu ze stresem, je powoli i dokładnie gryzie pokarm, a mimo to często ma czkawkę, to może to być oznaką poważniejszego problemu i należy psa bacznie obserwować. Czkawka u dorosłego psa występująca kilka razy w tygodniu, trwająca kilkanaście, albo kilkadziesiąt minut nie wróży niczego dobrego. Najczęściej jest to związane z: problemami układu oddechowego, infekcją lub niedrożność przewodu pokarmowego, refluksem, albo problemami neurologicznymi, takimi jak epilepsja lub guz.

Czkawka u psów i ludzi pojawia się niespodziewanie i najczęściej równie niespodziewanie znika. Niepokój może wywołać jedynie zbyt często pojawiająca się czkawka u dorosłego psa albo czkawka trwająca przez dłuższy okres. Informacje zawarte w powyższym artykule mogą pomóc w zrozumieniu niektórych aspektów zdrowia czworonoga, jednak nigdy nie mogą zastąpić dokładnej diagnostyki. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Zobacz także: Kichanie u psa

 

Zostaw komentarz