Kiedy zbliża się Sylwester, wielu opiekunów zwierząt martwi się o to, jak ich psy zniosą głośne dźwięki związane ze wystrzałem fajerwerków. Ostatni dzień starego roku jest bardzo stresujący nie tylko dla psów, ale również dla innych zwierząt. Fajerwerki przerażają wiele psów i mogą u nich wywoływać ogromny stres i niepokój. Ważne jest, by podjąć odpowiednie kroki, które zapewnią Twojemu psu spokój i bezpieczeństwo podczas sylwestra.
Pójdź na skróty
Dlaczego psy boją się fajerwerków? – strach psa w sylwestra
Psy z natury boją się głośnych dźwięków, a Sylwester jest dla nich szczególnie trudnym okresem, ponieważ często odpalane są fajerwerki. Praktycznie już na kilka dni przed sylwestrem słychać pojedyncze wystrzały i trwa oto aż do nowego roku. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście noc sylwestra i północ, wtedy psy odczuwają największy strach. Fajerwerki są głośne, nieprzewidywalne i mogą powodować u psów duży stres. Psy mają wrażliwy słuch i łatwo dają się zaskoczyć głośnymi dźwiękami. Nierzadko psy stają się niespokojne, przestraszone, a nawet agresywne, kiedy słyszą fajerwerki. Strach przed fajerwerkami może się różnie objawiać. Jedne psy chowają się w kąt i trzęsą z przerażenia, inne reagują na wystrzały szczekaniem, a jeszcze inne starają się uciekać. W noc sylwestrową wiele psów zrywa się ze smyczy, a w trakcie ucieczki psy mogą sobie zrobić krzywdę. Dlatego też opiekun czworonoga musi wiedzieć, jak zadbać o psa w noc sylwestrową, aby pies był bezpieczny i odczuwał jak najmniejszy stres.
Jak uspokoić psa w sylwestra?
Najlepszym sposobem, by pomóc psu w sylwestra, jest podjęcie zawczasu środków zapobiegawczych. Oczywiście każdy pies jest inny i będzie w inny sposób reagował na głośne wystrzały i huki fajerwerków. Dlatego też chcemy przedstawić Wam kilka wskazówek, jak można uspokoić i zadbać o psa w sylwestra.
- Przyzwyczaj psa do odgłosów fajerwerków
Wszystko, co dla psa jest nowe i nieznane budzi strach i niepokój. Dlatego też warto już od szczeniaka przyzwyczajać psa do odgłosów fajerwerków, puszczając je np. w laptopie czy telewizorze. Proces odczulania psa na głośne dźwięki np. fajerwerki, czy grzmoty burzy jest dość czasochłonnym, ale bywa bardzo skuteczny. Zacznij od odtwarzania nagrań fajerwerków o niskiej głośności, podając psu jednocześnie coś pysznego do jedzenia. Z czasem stopniowo zwiększaj głośność. Dzięki temu pies przyzwyczai się do dźwięku i będzie mniej przestraszony.
- Zapewnij psu bezpieczną przestrzeń
Upewnij się, że Twój pies ma bezpieczne miejsce, do którego będzie mógł się schronić, jeśli zostanie przytłoczony hałasem. Może to być pokój w domu z zamkniętymi oknami lub klatka kennelowa przykryta kocem. Bardzo często opiekunowie czworonogów na czas sylwestra przenoszą legowisko psa do przedpokoju albo łazienki, bo w tych miejscach nie widać jasnych świateł fajerwerków i najmniej słychać głośne wystrzały. Upewnij się, że miejsce to jest wygodne i znane psu oraz że ma on dostęp do jedzenia i wody.
- Zabierz psa do domu
W noc sylwestrową lepiej nie pozostawiać psa na podwórku, nawet jeśli normalnie całe dnie spędza na ogrodzie. Fajerwerki mogą na tyle mocno przestraszyć psa, że będzie chciał uciekać nawet przez ogrodzenie, o które może się skaleczyć. Znacznie lepiej jest zabrać psa do domu albo do garażu, gdzie będzie bezpieczniejszy i łatwiej będzie mu przetrwać noc sylwestrową.
- Muzyka relaksacyjna dla psa
Pomocne może okazać się zagłuszenie i odwrócenie uwagi psa od wystrzałów. Dlatego też warto włączyć telewizor albo radio z muzyką, ale niezbyt głośno, aby pies się nie przestraszył dźwięków muzyki. Najlepszym rozwiązaniem będzie włączenie muzyki relaksacyjnej dla psa, która jednocześnie stłumi i odwróci uwagę psa od fajerwerków, a ponadto pozwoli psu, choć minimalnie się odprężyć i zrelaksować.
- Masaż relaksacyjny dla psa
Niektóre psy będą stroniły od dotyku, a inne wręcz go poszukiwały. Głaskanie, czy masaż relaksacyjny dla psa może być prawdziwym ukojeniem skołatanych nerwów. Bliskość opiekuna i jego dotyk pozwolą psu się zrelaksować i choć na moment odprężyć nieustannie napięte mięśnie. Warto poznać podstawy masażu relaksacyjnego dla psa, który przyda się nie tylko w noc sylwestrową, ale również w wielu innych sytuacjach.
- Kamizelka przeciwlękowa dla psa
Nad panicznym strachem psa przed głośnymi wystrzałami fajerwerków, niekiedy jest trudno zapanować. Dlatego też trzeba rozważyć wszystkie możliwe i dostępne opcje. Pomocna i skuteczna może okazać się kamizelka przeciwlękowa dla psa. Kamizelka jest tak jakby ciasnym ubrankiem, a ucisk, jaki wywołuje kamizelka na ciało psa, ma mieć działanie uspokajające. Jeśli nie macie czasu na kupno kamizelki antystresowa, warto zapoznać się ze sposobem wiązania antystresowego dla psa, które można wykonać przy użyciu zwykłego szalika.
- Zajmij czymś głowę psa
Stwórz elementy rozpraszające uwagę psa, które pomogą odciągnąć uwagę psa od hałasu. Może to być zabawa zabawką, podanie smakołyków w macie węchowej, czy jakiegoś dużego przysmaku, który zajmie psa na dłużej. Wszystko, co może pomóc odciąć się od hałasu i zapewnić psu odrobinę spokoju.
- Zmęcz psa fizycznie
Zadbaj o to, aby dzień przed i w dzień sylwestra z rana pies miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Długi spacer, połączony z węszeniem i zabawą powinien psa nieco zmęczyć i może mniej reagować na hałasy za oknem. Warto byłoby zorganizować taki spacer poza miastem, gdzie ryzyko pojawienia się wystrzałów jest znacznie mniejsze.
- Zadbaj o psa na spacerze w sylwestra
Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu obroży i szelek, aby nie były zbyt luźne, żeby pies nie mógł się z nich wysmyknąć. Nie puszczaj psa luzem, nawet jak masz do perfekcji opanowane przywołanie. Lepiej spacerować z psem na smyczy lub długiej lince. Doczep do obroży i szelek adresatkę, zadbaj o to, aby pies posiadał tatuaż, albo mikrochip zarejestrowany w odpowiedniej bazie. Coraz popularniejsze stają się lokalizatory dla psów, które połączone z aplikacją pokazują dokładne położenie psa. Może to być bardzo przydatne w przypadku psich uciekinierów.
- Porozmawiaj z lekarzem weterynarii
Jeśli Twój pies jest szczególnie niespokojny lub w przeszłości bał się głośnych dźwięków, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o lekach lub suplementach, które mogą pomóc zmniejszyć jego niepokój. Suplementy na uspokojenie zawierają zazwyczaj naturalne składniki: melisę, walerianę. Skuteczny może okazać się również, tak bardzo popularny w ostatnim czasie olejek CBD dla psa.
Stosując się do powyższych wskazówek, możesz sprawić, że Twój pies zachowa spokój i bezpieczeństwo w sylwestra. Pamiętaj, że jeśli Twój pies będzie zbyt zestresowany, nie wahaj się zabrać go do weterynarza w celu dalszej oceny.
Leki na uspokojenie dla psa w sylwestra?
Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc swojemu psu w sylwestra, bo wszystkie inne środki zawodzą, leki uspokajające mogą być jedynym skutecznym rozwiązaniem. W sylwestra warto pamiętać, że głośne dźwięki i jasne światła mogą być dla Twojego psa przytłaczające. Jeśli wiesz, że Twój pies boi się wystrzałów i noc sylwestrowa będzie dla niego trudnym przeżyciem, najlepiej wcześniej udać się do weterynarza i skonsultować podanie psu leków na uspokojenie i wyciszenie emocji. Leki uspokajające dla psa mogą być stosowane w celu opanowania różnych stanów, w tym lęku i strachu. Pomogą one Twojemu pupilowi zrelaksować się i zachować spokój podczas nocy sylwestrowej. Ważne jest, aby przed podaniem psu jakiegokolwiek leku uspokajającego porozmawiać z lekarzem weterynarii i robić to wyłącznie zgodnie z jego zaleceniami. Weterynarz pomoże Ci określić najlepszy rodzaj leku i dawkę dla Twojego pupila. Niektóre leki należy podawać dużo wcześniej, aby mogły w pełni zadziałać. Ważne jest też, aby uważnie obserwować swojego pupila, gdy jest pod wpływem leków uspokajających. Upewnij się, że ma bezpieczne miejsce do odpoczynku i że nie jest pozostawiony sam sobie. Pamiętaj też, że leki uspokajające nie będą działały na wszystkie psy. Odpowiednie dobranie leków uspokajających dla psa jest niezwykle istotne. Nie chodzi o to, aby leki zwiotczały mięśnie psa, bo tylko pozornie pies będzie wydawał się spokojny, a w środku nadal będzie mocno zestresowany. Taka sytuacja może być dla psa jeszcze bardziej przerażająca i trudna do zniesienia. Reasumując, leki uspokajające mogą być świetnym sposobem na zapewnienie Twojemu pupilowi spokoju i odprężenia w sylwestra, ale jak wszystko trzeba je stosować z głową i pod okiem weterynarza.
Spacer z psem w sylwestra – o czym pamiętać?
Spacer z psem w sylwestra może być trudnym doświadczeniem. W obliczu ogromnego hałasu, huków i rozbłysków na niebie pies może poczuć się przytłoczony i niespokojny. Aby upewnić się, że Twój pupil będzie miał bezpieczne i przyjemne przeżycie, podajemy kilka wskazówek, o których warto pamiętać podczas spacerów z psem w sylwestra:
- Upewnij się, że Twój pies ma obrożę z identyfikatorem i jest oznakowany mikrochipem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój pupil wróci do Ciebie, jeśli zgubi się w chaosie nocy.
- Zapewnij psu spacer z samego rano i po południu. Nie wychodź z psem tuż przed północą, bo hałas fajerwerków zaczyna się wzmagać. Przestraszony pies i tak nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych. Wyjdź z psem ponownie, jak już ucichną wystrzały.
- Jeśli masz możliwość, wyjedź z psem za miasto, aby móc zrobić przyjemny, długi spacer, z dala od ludzi i hałasów.
- Nie zmuszaj psa do długiego spacerowania, jeśli tego nie chce. Sylwester i możliwość pojawienia się niespodziewanych wystrzałów to spory stres dla psa. Dobrze, jeśli pies będzie chciał wyjść choćby na krótki spacer i załatwi potrzeby fizjologiczne, zaraz po tym można wrócić do domu. Spacery nadrobicie w nowym roku, jak wystrzały ucichną, a pies będzie mógł czerpać radość i przyjemność ze spacerowania.
- Staraj się unikać miejsc, gdzie są duże tłumy i fajerwerki. O ile dla ludzi takie atrakcje są ekscytujące, o tyle dla psów mogą być dość przerażające.
- Trzymaj psa na smyczy i upewnij się, że masz na niej pewny chwyt. Dzięki temu nie zgubi się ani nie zabłąka.
- Miej przy sobie zabawkę i smaczki, aby móc w razie potrzeby odwrócić uwagę psa od przypadkowych wystrzałów. Ważne jest, aby opiekun zachował spokój i mówił do swojego psa spokojnym, kojącym głosem. Opiekun ma być wsparciem dla czworonoga.
Stosując się do powyższych wskazówek, sprawisz, że spacer z psem w sylwestra będzie bezpieczny i choć trochę przyjemniejszy dla Twojego pupila.
Wielu opiekunów psów rezygnuje z hucznych bali i imprez sylwestrowych, aby ten czas spędzić w zaciszu domowym i być wsparciem dla swojego czworonoga. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby pomóc swojemu psu przetrwać sylwestra. Najważniejsze to stworzyć psu bezpieczne miejsce do odpoczynku i być blisko niego. Nigdy nie karć psa za jego strach, w sylwestra pies będzie potrzebował Twojego wsparcia. Zróbcie wszystko, aby pożegnanie starego roku i przywitanie nowego było dla wszystkich przyjemnym czasem.
W imieniu psów i innych zwierząt prosimy – Nie strzelaj w sylwestra!