• Strona główna
  • Kamizelka przeciwlękowa dla psa – co to jest i jak działa?

Kamizelka przeciwlękowa dla psa – co to jest i jak działa?

Kamizelka przeciwlękowa dla psa

Psy podobnie jak ludzie mogą odczuwać lęk i niepokój w niektórych sytuacjach. Nie jest to nic dziwnego, strach może być wywołany nieznanymi hałasami o dużym nasileniu, jak np. wystrzał fajerwerków w sylwestra, czy dudniące grzmoty podczas burzy. Opiekunowie czworonogów starają się przygotować swoje psy na różne sytuacje poprzez odpowiednio przeprowadzony proces socjalizacji szczeniaka. Niestety nie da się przewidzieć i zapoznać psa ze wszystkim, zawsze znajdzie się coś, co wywoła u psa stres. Niestety długotrwały stres może negatywnie odbić się na zdrowiu naszego czworonoga. Dlatego też warto zapoznać się z pewną nowością na rynku, jaką jest kamizelka antystresowa, przeciwlękowa dla psa.

Jak działa kamizelka przeciwlękowa dla psa?

Istnieją różne sposoby na uspokojenie psa, a kamizelka przeciwlękowa jest tylko jednym z nich. Warto zawsze poznać cały wachlarz możliwości i wybrać to, co będzie najbardziej skuteczne, jak pies panicznie boi się burzy lub stresuje się podczas sylwestrowych wystrzałów. Zawsze warto zacząć od próby wyeliminowania czynnika stresogennego, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też trzeba stłumić głośne hałasy, zamykając okna, szykując psu kryjówkę w ustronnym miejscu np. łazience, albo garderobie. Niekiedy sama obecność człowieka jest dla psa ogromnym wsparciem. Psy mające niepohamowany apetyt można przekupić jakimiś smakołykami albo matą węchową i w ten sposób próbować odwrócić jego uwagę i zminimalizować odczuwany stres. Leki stosuje się w skrajnych przypadkach i zawsze pod okiem weterynarza. Kolejną opcją dostępną w sklepach zoologicznych jest specjalna kamizelka antystresowa dla psa. Swoim wyglądem kamizelka przeciwlękowa przypomina ubranko dla psa, trochę taki kaftan, którego celem jest uspokojenie psa. Zastanawiacie się pewnie, jak działa kamizelka antystresowa dla psa? Kluczową rolę odgrywa tutaj ucisk, kamizelka ma mocno przylegać do ciała psa, wywierając umiarkowany ucisk na jego ciało, co ma działać uspokajająco. Kamizelka antystresowa nie ma w żaden sposób krępować ruchów psa, a jedynie ma otulać jego ciało. Nacisk kamizelki pozytywnie wpływa na krążenie i ogranicza napięcie mięśni. Kamizelka antylękowa może być noszona przez psa przez dłuższy czas. Jednak należy go do tego przyzwyczaić, zaczynając od krótkich sesji. Z uwagi na to, że kamizelka musi mocno przylegać do ciała psa, po jej zdjęciu sprawdź, czy pies nie ma żadnych podrażnień, siniaków, czy krwiaków. Ewentualne zmiany na ciele psa mogą świadczyć o złym dopasowaniu kamizelki przeciwstresowej, przez co nie będzie przynosiła pożądanego efektu. Zawsze obserwuj psa podczas noszenia kamizelki i po jej zdjęciu, aby odnotować ewentualne zmiany w zachowaniu psa i wiedzieć, czy kamizelka antystresowa działa prawidłowo. Kamizelka nie zwalczy nadmiernego szczekania psa, chyba że jest ono reakcją lękową. Jeśli pies szczeka na grzmoty burzy, to kamizelka może złagodzić ten objaw, ale nie wyeliminuje szczekania całkowicie. Szczekanie dla psa jest jak mówienie dla człowieka, psy w ten sposób komunikują się ze światem zewnętrznym. Kamizelka antystresowa może okazać się pomocna przy walce z lękiem separacyjnym u psa. Jednak należy wprowadzać ją stopniowo, sesje powoli wydłużać i nigdy nie zakładać kamizelki tuż przed wyjściem z domu, aby pies jej źle nie skojarzył.

Kiedy zdecydować się na zakup kamizelki antystresowej dla psa?

Opiekun czworonoga najlepiej zna swojego psa i powinien bez problemu wyłapać pewne sygnały, które świadczą o tym, że pies się czegoś boi. Strach psa może narastać wraz z nasileniem się jakichś dźwięków albo zbliżaniem do psa jakichś obiektów. Psy nie potrafią kryć swoich emocji, dlatego też u psów odczuwających lęk można zauważyć:

  • skuloną postawę ciała, podwinięty ogon, opuszczone uszy
  • dygotanie ciała
  • skomlenie, piszczenie
  • przyspieszony oddech, szybsze bicie serca, dyszenie
  • ogólna dezorientacja, próba znalezienia bezpiecznego schronienia

Jeśli zauważysz, któreś objawy u swojego psa to może okazać się, że kamizelka antystresowa będzie dobrym rozwiązaniem, aby pozbyć się, albo chociaż zminimalizować odczuwany przez psa stres. Nigdy jednak nie przestawaj szukać przyczyny lęku i staraj się go wyeliminować albo oswoić psa z tym, czego nie zna i uznaje za zagrożenie.

Jak wybrać najlepszą kamizelkę antystresową dla psa?

Wybór kamizelek przeciwlękowych jest ogromny, przeważnie ich cena waha się od 130 do 220 zł w zależności od rozmiaru, materiału, z jakiego jest wykonana i firmy. Zatem jak dokonać najlepszego wyboru i czym się kierować wybierając kamizelkę antystresową dla psa? Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana kamizelka. Produkt powinien być wykonany z miękkiej tkaniny, która będzie przepuszczała powietrze, tak aby nie doszło do przegrzania psa. Producent jest zobowiązany do podania składu materiału, jeśli tego nie robi, szukaj dalej. Ważną kwestią jest również łatwość zakładania i zdejmowania kamizelki, a także możliwość jej dopasowania do ciała psa. Wiele kamizelek posiada dodatkowe rzepy albo inne zapięcia dające możliwość regulacji. Ucisk można zwiększyć w krytycznych momentach, a po widocznym rozluźnieniu się psa można kamizelkę nieco poluzować.
 

Jak samodzielnie zrobić kamizelkę antystresową dla psa?

Ceny kamizelek antylękowych dla psów mogą niektórych przysporzyć o zawrót głowy. Z całą pewnością nie jest to tanie rozwiązanie, jeśli jednak pozwoli na zredukowanie poziomu stresu u Waszego psa, to będą to dobrze wydane pieniądze. Zanim jednak udacie się do sklepu zoologicznego, warto wypróbować domowego sposobu owijania psa szalikiem, albo elastycznym bandażem. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, aby efekt był podobny, do tego jaki można osiągnąć przy stosowaniu kamizelki przeciwlękowej. Długość szala albo bandaża elastycznego należy dostosować do wielkości psa. Do owinięcia można wykorzystać szal, elastyczny bandaż bądź dostępny w domu podłużny kawałek tkaniny. Wiązanie antystresowe dla psa daje podobne efekty co kamizelka przeciwlękowa i jest bardzo proste, trzeba tylko postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. znajdź środek materiału, powinien się on znajdować na wysokości przedpiersia psa
  2. końce kieruje ku górze i skrzyżuj na karku
  3. następnie przełóż materiał w dół i skrzyżuj pod brzuchem
  4. materiał ponownie skieruj ku górze i zawiąż na supeł na grzbiecie psa

Ważne jest, aby materiał dość mocno, jednak nie za mocno przylegał do ciała psa i nie przesuwał się nawet podczas ruchu psa. Materiał nie ma krępować ruchów psa i sprawiać bólu, ma dawać, delikatny uciska na ciało psa i wpływać na jego rozluźnienie. Największy problem możecie mieć z wyczuciem siły docisku materiału do ciała psa. Lepiej początkowo zrobić to delikatniej, a jak zauważycie, że wiązanie jest zbyt luźne, to należy je poprawić.

Wiązanie antystresowe dla psa

Źródło: opracowanie własne na podstawie: NHV Natural Pet Products

Czy kamizelki przeciwlękowe dla psów rzeczywiście działają? Opinie są podzielone. Jedni uważają, że kamizelki przeciwlękowe dla psów są dobrym rozwiązaniem, inni natomiast traktują to jako wymysł i zbędny gadżet. Każdy pies jest inny i jego lęki są inne. Oczywiście kamizelka nie stanowi złotego środka i nie wyeliminuje jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki problemu lęku u psa. Warto jednak traktować ją jako jeden ze wspomagaczy walki z psimi lękami i stresem.

3 Komentarzy

Zostaw komentarz