• Strona główna
  • Zimowy nos u psa – czym jest? Dlaczego nos psa zmienia kolor?

Zimowy nos u psa – czym jest? Dlaczego nos psa zmienia kolor?

Zimowy nos u psa

Nos każdego psa jest jeden, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. To tak trochę, jak ludzkie odciski palców, nie ma dwóch osób z takimi samymi odciskami. Tak samo, jak nie ma dwóch psów mających dokładnie takie same nosy. Najczęściej widuje się psy z czarnymi nosami, ale nie wszystkie takie mają. Kolor psiego nosa może być różny i może ulegać zmianie w zależności od pory roku. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego nos psa zmienia kolor i czym jest zimowy nos u psa?

Od czego zależy kolor nosa psa?

Czarny lub ciemnobrązowy nos u psa to niejako standard i taki widok nikogo nie dziwi. Jednak psy miewają różne kolory nosów. Niektóre rodzą się z odbarwionym nosem. Zdarza się, że w przypadku niektórych ras psów takich jak owczarek australijski, czy border collie jest to cecha pożądana. Różne kolory nosów psów wynikają przede wszystkim z uwarunkowań genetycznych, predyspozycji rasy i umaszczenia psów. Psy jasnych ras mają większe predyspozycje do zmiany koloru nosa z czarnego, nawet na jasnoróżowy. Psy o umaszczeniu brązowym lub wątrobianym najczęściej mają nosy w odcieniu ciemnego brązu. Z kolei psy o umaszczeniu błękitnym, nie produkują czarnego pigmentu, a barwnik błękitny i dlatego ich nosy mają kolor stalowoszary. Jeśli chodzi o psy ras typu syberian husky, czy malamut to one z reguły nie mają zupełnie czarnych nosów. W przypadku tych ras zdarzają się przebarwienia nosa zazwyczaj w środkowej części. Każdy psi nos jest inny i opiekun czworonoga musi o tym wiedzieć, aby nie panikować, jak nos jego psa zacznie tracić intensywnie czarny kolor. Jeśli jednak zauważycie coś, co Was zaniepokoi, lepiej nie bagatelizować tego i udać się do weterynarza na kontrolę.

Dlaczego nos psa zmienia kolor?

Nos psa jest ważną częścią jego anatomii i często wykorzystuje się go do identyfikacji różnych ras. Odgrywa on także kluczową rolę w ich zmyśle węchu, który jest niezbędny do eksplorowania świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech psiego nosa jest jego zdolność do zmiany koloru. Obserwując własnego czworonoga, wielu opiekunów zauważa, że w okresie zimowym nos zaczyna zmieniać kolor. Mocno czarny nochal czworonoga, nagle staje się coraz jaśniejszy. Pojawia się pytanie, dlaczego nos psa zmienia kolor i czy to normalne, czy jest się czego bać? Na zmianę koloru nosa psa mają wpływ nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również czynniki zewnętrzne, jak np. pogoda. Pojawiają się spekulacje, że zmiana koloru nosa psa może być związana z dietą czworonoga i niedoborem pewnych witamin i mikroelementów. Jak na razie w tym zakresie nie przeprowadzono żadnych badan, które by to potwierdzały. Wiek psa również ma w pewnym zakresie wpływ na kolor nosa. Wraz ze starzeniem się czworonoga, nos psa może stawać się coraz jaśniejszy. Sporadycznie zdarza się, że zmiana koloru nosa jest objawem chorobowym, jednak nie można tego całkowicie wykluczyć. Dlatego też jak zauważysz, że kolor nosa Twojego psa nagle uległ zmianie, bacznie go obserwuj, a jak coś Cię zaniepokoi, udaj się do weterynarza na konsultację i rozwianie Twoich wątpliwości.

Może zainteresować Cię również:

Czym jest zimowy nos u psa?

Zimą u wielu psów występuje zjawisko zwane „śnieżnym nosem” lub „zimowym nosem”, w którym ich zwykle ciemny kolor nosa staje się jasnobrązowy lub różowy. Wiosną i latem psy mają mocno wybarwiony czarny lub ciemnobrązowy nos, a w okresie zimowym nos zaczyna płowieć. Zimowy nos u psa jest dość częstym zjawiskiem, spotyka się go najczęściej u psów ras o jasnym umaszczeniu. Śnieżny nos można spotkać u takich ras psów jak owczarek podhalański, samoyed, labrador retriever, czy golden retriever. Jednak nie u wszystkich przedstawicieli tych ras pojawia się zimowy nos. Powodem tej zmiany koloru jest brak światła słonecznego w zimie. Pigment w nosie psów jest wrażliwy na ilość światła słonecznego, które otrzymują. Zimą, kiedy dni stają się krótsze i ciemniejsze, pigment w nosie blednie. Zanikanie pigmentu powoduje zmianę koloru nosa. Nos psa może stać się nieco jaśniejszy, przybrać kolor cielisty, albo wybarwić się nieregularnie, pozostawiając tylko kontur nosa w ciemnym kolorze. Powód zmiany koloru nosa psa jest jeden, zmniejszenie ilości melaniny w nosie. Choć może to wyglądać dziwnie, zmiana koloru nosa psa w zimie jest zupełnie normalna. Niektórzy też uważają, że zmiana koloru nosa psa w okresie zimowym może być związana z niskimi temperaturami. Mróz szczypiący w nos sprawia, że zmniejsza się krążenie krwi w nosie psa, co jest całkowicie normalną i naturalną reakcją na niskie temperatury. Spadek krążenia powoduje, że skóra nosa staje się bledsza, a pigment w nosie zanika. Bardzo ważną informacją dla opiekunów czworonogów jest to, że śnieżny nos u psa nie utrzymuje się przez cały czas, tylko jest zjawiskiem sezonowym. Zmiana koloru jest zazwyczaj tymczasowa i zanika wraz z ociepleniem pogody. Jednak w niektórych przypadkach rozjaśnienie koloru nosa może być trwałe. Jest to najbardziej prawdopodobne u psów ras o bardzo jasnych nosach.
 

Zimowy nos u psa nie jest niczym niepokojącym i jest normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak zmiana koloru jest nagła lub ekstremalna, może to być oznaką choroby, takiej jak anemia lub niedoczynność tarczycy. Jeśli niepokoi Cię zmiana koloru nosa Twojego psa, najlepiej porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Czy zmiana koloru nosa psa to coś groźnego?

W miesiącach zimowych nierzadko zdarza się, że nos psa zmienia kolor. Jest to naturalny proces, który zazwyczaj jest nieszkodliwy. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i jak najlepiej dbać o swojego pupila podczas zimnej pory roku. Zmiana koloru nosa u psa jest naturalną reakcją na zmniejszenie ilości godzin słonecznych. Wielu hodowców uważa, że minusowe temperatury też mogą przyczyniać się do zmiany koloru nosa psa, choć nie zostało to potwierdzone w żadnych badaniach. Niemniej jednak w okresie zimowym należy zadbać o to, aby nie dopuścić do nadmiernego wychładzania psa. Zbyt długie przebywanie na mrozie może powodować wysuszanie i pękanie nosa. Jeśli nos Twojego pupila zmieni kolor w okresie zimowym, nie jest to powód do niepokoju, ale raczej znak, że przystosowuje się do zimowej pogody. Po zimie wszystko powinno wrócić do normy, jak tak się nie dzieje, to warto udać się do weterynarza, aby sprawdzić, czy nie jest to oznaka poważniejszej choroby.

Zostaw komentarz