• Strona główna
 • Jak bezpiecznie i skutecznie usunąć psu kleszcza? Poradnik krok po kroku

Jak bezpiecznie i skutecznie usunąć psu kleszcza? Poradnik krok po kroku

Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni wielu z nas z radością wychodzi na spacery z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Spacery z psami często wiążą się również z ryzykiem kontaktu z kleszczami. Te małe, ale potencjalnie niebezpieczne pasożyty, mogą zagrażać zdrowiu naszych pupili. Usunięcie kleszcza z psa wymaga precyzji i ostrożności, aby uniknąć potencjalnych komplikacji zdrowotnych. W poniższym poradniku przedstawiamy kok po kroku, jak usunąć kleszcza u psa. Wymieniamy również praktyczne wskazówki i przyrządy, które mogą w tym pomóc. W końcu zdrowie i dobre samopoczucie naszych psów jest najważniejsze.

Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

W życiu psa nieuniknione są spotkania z kleszczami – malutkimi, ale potencjalnie groźnymi pasożytami. Te małe stworzenia, chociaż na pierwszy rzut oka niewinne, mogą przenosić niebezpieczne choroby. Dlatego tak istotne jest, abyśmy byli przygotowani na skuteczne usuwanie kleszczy, chroniąc w ten sposób zdrowie naszych pupili.

Przedstawiamy krok po kroku jak usunąć kleszcza u psa:

 1. Wybierz odpowiedni moment. Znajdź spokojne miejsce, gdzie Twój pies poczuje się bezpiecznie. Unikaj nagłych ruchów, które mogą zaniepokoić zwierzę. Jeśli to konieczne poproś drugą osobę o przytrzymanie i zajęcie czymś psa.
 2. Dokładnie rozgarnij sierść psa, aby mieć łatwy dostęp do kleszcza.
 3. Starannie złap kleszcza. Użyj odpowiedniego sprzętu, aby ostrożnie złapać kleszcza jak najbliżej skóry psa. Upewnij się, że trzymasz go pewnie, ale delikatnie. Zbyt mocne ściśnięcie może spowodować wciśnięcie zawartości kleszcza do organizmu psa.
 4. Powoli, ale stanowczo usuń kleszcza ze skóry psa. Powoli i równomiernie wyciągaj kleszcza najlepiej prostopadle do skóry. Jedna szkoła mówi, aby podczas wyciągania przekręcać kleszcza w prawą stronę zgodnie ze wskazówkami zegara inna, aby kręcić w lewo. A jeszcze inna, że nie powinno się okręcać kleszcza. Dr Jarosław Pacoń uważa, że nie ma to większego znaczenia.
 5. Zdezynfekuj miejsce po usunięciu kleszcza. Może do tego posłużyć octenisept dla psa.
 6. Obserwuj ranę i zachowanie psa.

Pamiętaj, szybka i skuteczna reakcja to klucz do zdrowia Twojego psa. Regularne sprawdzanie sierści zwierzęcia po spacerze może pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów zdrowotnych.

Wyciąganie kleszcza u psa

Czego nie robić podczas wyciągania kleszcza u psa? Fakty i Mity

W Internecie można natrafić na wiele tzw. dobrych rad co robić, a czego unikać podczas wyciągania kleszczy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są zgodne z rzeczywistością i niektórych nie powinno się wdrażać w życie.

 • Nie używaj palców – MIT

Jeśli nie masz przy sobie specjalistycznego sprzętu, możesz użyć palców, jednak należy być przy tym bardzo ostrożnym. Złap kleszcza opuszkami palców lub paznokciami jak najbliżej skóry i pamiętaj, aby nie ściskać zbyt mocno.

 • Nie obkręcaj kleszcza – MIT

Dr Jarosław Pacoń uważa, że sposób usuwania kleszcza nie ma znaczenia. Zatem można go usunąć ruchem prostopadłym do skóry, pociągając jednym stanowczym ruchem. Dopuszczalne jest również wykręcanie kleszcza w prawo lub w lewo.

 • Nie stosuj żadnych specyfików przed wyjęciem kleszcza – FAKT

Nie smaruj kleszcza olejem, spirytusem, czy innymi specyfikami przed jego wyjęciem. Mogą one spowodować, że pasożyt uwolni więcej toksyn, a jego usunięcie stanie się problematyczne.

Usuwanie kleszcze u psa

Czym wyciągnąć kleszcza z psa?

Chcąc skutecznie i bezpiecznie usunąć kleszcza z psa, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia. Oto kilka przydatnych przedmiotów, które mogą ułatwić proces usuwania kleszczy:

 • zwykła pęseta
 • karta do usuwania kleszczy, czyli tzw. Kleszcz karta. Pozwala na szybkie i precyzyjne usuwanie kleszczy dzięki specjalnemu zakończeniu, posiada lupę powiększającą i można ją schować do portfela, aby zawsze była pod ręką. Koszt w granicach 10-15 zł.
 • pęseta do kleszczy (kleszczołapka), kształtem przypomina narzędzie do wyciągania gwoździ. Pozwala ono na wsunięcie łapek pomiędzy skórę a odwłok kleszcza i precyzyjne usunięcie kleszcza.
 • tzw. lasso, przyrząd z pętelką na końcu, który umożliwia złapanie kleszcza u samej podstawy.

Wymienione powyżej przyrządy można nabyć w sklepach zoologicznych, przychodniach weterynaryjnych, a nawet w aptekach. Zakup kleszczołapki lub innego przyrządu nie jest duży, najczęściej oscyluje w granicach 10-20 zł. Warto wydać kilkanaście złotych, aby ułatwić usuwanie kleszczy, jeśli jakiś się przypałęta i będzie chciał na dłużej zatrzymać się na skórze naszego czworonoga.

Ile zapłacimy za wyjęcie kleszcza u weterynarza?

Warto jednak zaznaczyć, że profesjonalna pomoc weterynaryjna może być niezwykle cenna, zwłaszcza w przypadku trudności z samodzielnym usunięciem kleszcza. Weterynarze posiadają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale również doświadczenie w bezpiecznym i skutecznym usuwaniu pasożytów. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, nie powinien wahać się, skorzystać z pomocy weterynarza. Opiekunowie psów pewnie zastanawiają się, ile kosztuje wyjęcie kleszcza przez weterynarza. Koszty związane z wyjęciem kleszcza u weterynarza mogą się różnić w zależności od lokalizacji przychodni weterynaryjnej. Cena wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu usunięcia kleszcza nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych. W większości przychodni weterynaryjnych za usunięcie kleszcza trzeba zapłacić 20-50 zł.

Wychodźmy z psem na spacery, cieszmy się aktywnością na świeżym powietrzu, ale bądźmy też świadomi potencjalnych zagrożeń. Dzięki odpowiedniej wiedzy i umiejętnościom możemy zapewnić naszym psom bezpieczne i zdrowe życie, wolne od kleszczy i ich niepożądanych skutków.

 

Źródło: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/eksperci-upwr–jak-usunac-kleszcza-u-psa-3605.html

Zostaw komentarz