Pies towarzyszy człowiekowi od wieków i przez ten czas stał się jednym z najbardziej ukochanych zwierząt na świecie. Wspólne spacery, zabawy i codzienne przytulanie to tylko niektóre z przyjemności, jakie daje nam nasz czworonożny przyjaciel. Jednak co dzieje się, gdy nasz pies drapie uszy i trzepie głową? Czy jest to zwykłe zachowanie, czy może oznaka jakiegoś problemu zdrowotnego lub emocjonalnego? Chętnie omówimy przyczyny i znaczenie trzepania uszami u psów oraz pokarzemy, jak ważne jest zrozumienie języka ciała naszych pupili.
Pójdź na skróty
Pies trzepie uszami – co nam chce powiedzieć?
Pies trzepiący uszami może próbować przekazać nam wiele informacji. Trzepanie uszami to jeden z elementów języka ciała psa, którym próbuje komunikować swoje emocje, potrzeby oraz stan zdrowia. Odpowiednio odczytywane sygnały, jakie wysyła pies, mogą pomóc nam zrozumieć, co takiego dzieje się z naszym pupilem. Ważne jest, aby zawsze obserwować zachowanie naszego psa i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, w tym również na trzepanie uszami. Jeśli zauważysz, że twój pies trzepie uszami wyjątkowo często i uporczywie, skonsultuj się z weterynarzem, aby sprawdzić jaka jest tego przyczyna.
Dlaczego pies trzepie uszami? – najczęstsze przyczyny
Istnieje wiele różnych przyczyn, dla których pies może trzepać uszami. Oto niektóre z nich:
- Nadmiar woskowiny może powodować świąd i dyskomfort, co z kolei skłania psa do trzepania uszami, drapania i pocierania ucha.
- Ciało obce w uchu psa takie jak np. nasiona, kawałki roślin, kurz, piasek lub insekty powodują, że pojawia się ból, podrażnienie i dyskomfort. Trzepanie uszami psa to jego naturalna reakcja, która ma na celu usunięcie drażniących czynników z ucha.
- Infekcja ucha, to częsta przyczyna trzepania uszami u psów. Może ona powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie ucha, co skłania psa do drapania się i trzepania uszami.
- Alergie pokarmowe lub kontaktowe często powodują zaczerwienienie i świąd, co skłania psa do trzepania uszami w celu złagodzenia dolegliwości.
- Stres i niepokój. Pies może trzepać uszami w sytuacjach, które go stresują, niepokoją lub przerażają.
- Zmęczenie, dezorientacja również może sprawić, że pies będzie trzepał uszami. Zachowanie takie zauważalne jest to u starszych psów.
- Problemy ze skórą, takie jak egzema lub łuszczyca, mogą powodować swędzenie i podrażnienie, co skłania psa do trzepania uszami.
- Zaburzenia równowagi, niektóre choroby i problemy zdrowotne, takie jak choroba Meniere’a, mogą wpłynąć na równowagę psa i spowodować trzepanie uszami.
Zobacz także: Czkawka u psa – przyczyny i domowe sposoby
Jeśli zauważysz, że twój pies trzepie uszami częściej niż zwykle, warto skonsultować się z weterynarzem. Trzepanie uszami może być oznaką różnych problemów zdrowotnych. Weterynarz może wykonać badanie uszu psa, aby zidentyfikować przyczynę trzepania uszami i zaproponować odpowiednie leczenie. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany i wyleczony problem zdrowotny, tym większa szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie powikłań.
Dlaczego pies trzepie uszami po kąpieli?
Pies może trzepać uszami po kąpieli z różnych powodów. Jednym z powodów może być fakt, że woda i szampon pozostały w uchu psa i powodują podrażnienie lub dyskomfort. Skłania to psa do trzepania uszami, aby pozbyć się zalegających substancji. Innym powodem może być to, że po kąpieli wilgoć pozostaje w uszach psa, co sprzyja rozwojowi infekcji ucha. Trzepanie uszami może w takim przypadku pomóc usunąć nadmiar wilgoci z ucha i zmniejszyć ryzyko infekcji.
Po kąpieli psa w jeziorze dokładnie wytrzyj i osusz uszy czworonoga, aby uniknąć rozwoju infekcji.
Jak pomóc psu, który trzepie uszami?
Jeśli zauważysz, że twój pies często trzepie uszami, możesz mu pomóc, stosując się do poniższych wskazówek:
- Sprawdź ucho psa – jeśli podejrzewasz, że przyczyną trzepania uszami jest nadmiar woskowiny lub ciało obce w uchu, sprawdź ucho psa, ale rób to ostrożnie, aby nie zrobić mu krzywdy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie lub opuchliznę, skonsultuj się z weterynarzem.
- Oczyszczaj uszy psa regularnie – regularne oczyszczanie uszu psa może pomóc w zapobieganiu nadmiarowi woskowiny i infekcjom ucha. Używaj tylko specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji uszu psa, aby uniknąć podrażnienia. Nie stosuj wacików do uszu ani waty, gdyż jej elementy mogą zostać w uchu psa i doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego.
- Zwróć uwagę na dietę psa – niektóre alergie pokarmowe mogą powodować trzepanie uszami. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na dietę psa i wykluczyć z niej potencjalne alergeny.
- Zminimalizuj stres – stres i niepokój mogą powodować trzepanie uszami u psów. Postaraj się zminimalizować stres w życiu psa, zapewniając mu spokojne otoczenie i regularną aktywność fizyczną.
- Regularne wizyty i konsultacje u weterynarza – regularne wizyty u weterynarza są ważne dla utrzymania zdrowia psa. Weterynarz może zauważyć problemy zdrowotne, zanim staną się poważne, i zaproponować odpowiednie leczenie, które pomoże złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Pamiętaj, że każdy przypadek trzepania uszami u psa jest inny, więc ważne jest, aby zawsze konsultować się z weterynarzem i stosować się do jego zaleceń.
Trzepanie uszami u psa może być jednym z wielu objawów choroby. Jest to sygnał, że pies doświadcza nieprzyjemnych odczuć i powinniśmy zwrócić uwagę na jego zachowanie. W przypadku trzepania uszami ważne jest, aby zawsze skonsultować się z weterynarzem, który pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie. Ignorowanie trzepania uszami może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u psa, które w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na jego ogólny stan zdrowia i samopoczucie.