• Strona główna
 • Pies trzepie uszami  – co to oznacza i jakie są tego przyczyny?

Pies trzepie uszami  – co to oznacza i jakie są tego przyczyny?

Dlaczego pies trzepie uszami?

Pies towarzyszy człowiekowi od wieków i przez ten czas stał się jednym z najbardziej ukochanych zwierząt na świecie. Wspólne spacery, zabawy i codzienne przytulanie to tylko niektóre z przyjemności, jakie daje nam nasz czworonożny przyjaciel. Jednak co dzieje się, gdy nasz pies drapie uszy i trzepie głową? Czy jest to zwykłe zachowanie, czy może oznaka jakiegoś problemu zdrowotnego lub emocjonalnego? Chętnie omówimy przyczyny i znaczenie trzepania uszami u psów oraz pokarzemy, jak ważne jest zrozumienie języka ciała naszych pupili.

Pies trzepie uszami – co nam chce powiedzieć?

Pies trzepiący uszami może próbować przekazać nam wiele informacji. Trzepanie uszami to jeden z elementów języka ciała psa, którym próbuje komunikować swoje emocje, potrzeby oraz stan zdrowia. Odpowiednio odczytywane sygnały, jakie wysyła pies, mogą pomóc nam zrozumieć, co takiego dzieje się z naszym pupilem. Ważne jest, aby zawsze obserwować zachowanie naszego psa i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, w tym również na trzepanie uszami. Jeśli zauważysz, że twój pies trzepie uszami wyjątkowo często i uporczywie, skonsultuj się z weterynarzem, aby sprawdzić jaka jest tego przyczyna.

Dlaczego pies trzepie uszami? – najczęstsze przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn, dla których pies może trzepać uszami. Oto niektóre z nich:

 • Nadmiar woskowiny może powodować świąd i dyskomfort, co z kolei skłania psa do trzepania uszami, drapania i pocierania ucha.
 • Ciało obce w uchu psa takie jak np. nasiona, kawałki roślin, kurz, piasek lub insekty powodują, że pojawia się ból, podrażnienie i dyskomfort. Trzepanie uszami psa to jego naturalna reakcja, która ma na celu usunięcie drażniących czynników z ucha.
 • Infekcja ucha, to częsta przyczyna trzepania uszami u psów. Może ona powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie ucha, co skłania psa do drapania się i trzepania uszami.
 • Alergie pokarmowe lub kontaktowe często powodują zaczerwienienie i świąd, co skłania psa do trzepania uszami w celu złagodzenia dolegliwości.
 • Stres i niepokój. Pies może trzepać uszami w sytuacjach, które go stresują, niepokoją lub przerażają.
 • Zmęczenie, dezorientacja również może sprawić, że pies będzie trzepał uszami. Zachowanie takie zauważalne jest to u starszych psów.
 • Problemy ze skórą, takie jak egzema lub łuszczyca, mogą powodować swędzenie i podrażnienie, co skłania psa do trzepania uszami.
 • Zaburzenia równowagi, niektóre choroby i problemy zdrowotne, takie jak choroba Meniere’a, mogą wpłynąć na równowagę psa i spowodować trzepanie uszami.

Zobacz także: Czkawka u psa – przyczyny i domowe sposoby

Jeśli zauważysz, że twój pies trzepie uszami częściej niż zwykle, warto skonsultować się z weterynarzem. Trzepanie uszami może być oznaką różnych problemów zdrowotnych. Weterynarz może wykonać badanie uszu psa, aby zidentyfikować przyczynę trzepania uszami i zaproponować odpowiednie leczenie.  Im wcześniej zostanie zdiagnozowany i wyleczony problem zdrowotny, tym większa szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie powikłań.

Dlaczego pies trzepie uszami po kąpieli?

Pies może trzepać uszami po kąpieli z różnych powodów. Jednym z powodów może być fakt, że woda i szampon pozostały w uchu psa i powodują podrażnienie lub dyskomfort.  Skłania to psa do trzepania uszami, aby pozbyć się zalegających substancji. Innym powodem może być to, że po kąpieli wilgoć pozostaje w uszach psa, co sprzyja rozwojowi infekcji ucha. Trzepanie uszami może w takim przypadku pomóc usunąć nadmiar wilgoci z ucha i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Po kąpieli psa w jeziorze dokładnie wytrzyj i osusz uszy czworonoga, aby uniknąć rozwoju infekcji.

Dlaczego pies trzepie uszami po kąpieli?

Jak pomóc psu, który trzepie uszami?

Jeśli zauważysz, że twój pies często trzepie uszami, możesz mu pomóc, stosując się do poniższych wskazówek:

 • Sprawdź ucho psa – jeśli podejrzewasz, że przyczyną trzepania uszami jest nadmiar woskowiny lub ciało obce w uchu, sprawdź ucho psa, ale rób to ostrożnie, aby nie zrobić mu krzywdy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie lub opuchliznę, skonsultuj się z weterynarzem.
 • Oczyszczaj uszy psa regularnie – regularne oczyszczanie uszu psa może pomóc w zapobieganiu nadmiarowi woskowiny i infekcjom ucha. Używaj tylko specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji uszu psa, aby uniknąć podrażnienia. Nie stosuj wacików do uszu ani waty, gdyż jej elementy mogą zostać w uchu psa i doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego.
 • Zwróć uwagę na dietę psa – niektóre alergie pokarmowe mogą powodować trzepanie uszami. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na dietę psa i wykluczyć z niej potencjalne alergeny.
 • Zminimalizuj stres – stres i niepokój mogą powodować trzepanie uszami u psów. Postaraj się zminimalizować stres w życiu psa, zapewniając mu spokojne otoczenie i regularną aktywność fizyczną.

Pies trzepie uszami - wizyta u weterynarza

 • Regularne wizyty i konsultacje u weterynarza – regularne wizyty u weterynarza są ważne dla utrzymania zdrowia psa. Weterynarz może zauważyć problemy zdrowotne, zanim staną się poważne, i zaproponować odpowiednie leczenie, które pomoże złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Pamiętaj, że każdy przypadek trzepania uszami u psa jest inny, więc ważne jest, aby zawsze konsultować się z weterynarzem i stosować się do jego zaleceń.

 

Trzepanie uszami u psa może być jednym z wielu objawów choroby. Jest to sygnał, że pies doświadcza nieprzyjemnych odczuć i powinniśmy zwrócić uwagę na jego zachowanie. W przypadku trzepania uszami ważne jest, aby zawsze skonsultować się z weterynarzem, który pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie. Ignorowanie trzepania uszami może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u psa, które w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na jego ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Zostaw komentarz