Jakiej rasy jest najmniejszy pies na świecie?

Najmniejszy pies na świecie - jaka to rasa?

W fascynującym świecie psów istnieje niezwykłe spektrum różnorodności zarówno pod względem rozmiarów, jak i ras. Jednakże, wśród tego bogactwa istnieje jedno pytanie, które przyciąga uwagę miłośników czworonożnych przyjaciół: „Jakiej rasy jest najmniejszy pies na świecie?”. Zagłębiając się w świat miniatur, odkrywamy nie tylko urocze istoty o niewielkich rozmiarach, ale także fascynujące historie i cechy charakterystyczne, które sprawiają, że te maleńkie psiaki zdobywają serca ludzi na całym świecie.

Kiedy mówimy, że pies należy do małej rasy psów?

O psach małych ras mówimy wtedy, gdy waga dorosłego osobnika nie przekracza 10 kg, a wzrost w kłębie mieści się poniżej 40 cm. Wielkości te wydają się ogromne, jeśli spojrzymy na najmniejszego psa świata. Warto jednak wspomnieć o rasach psów, które mogą pretendować do tego tytułu, gdyż z założenia są psami niewielkich rozmiarów. Do najpopularniejszych małych ras psów zalicza się:

Miłośnicy psów często wybierają wymienione powyżej małe rasy psów ze względu na ich adaptacyjność do życia w niedużych mieszkaniach i mniejsze wymagania dotyczące przestrzeni, co czyni je idealnymi towarzyszami. Trzeba jednak pamiętać, że psy ras małych wymagają takiej samej opieki, jak inne rasy psów. Należy zadbać o ich żywienie, zapewnić im odpowiednią, dostosowaną do rozmiaru psa aktywność fizyczną i regularnie odwiedzać weterynarza.

Najmniejszy pies na świecie – rekordziści księgi Guinnessa

Księga Rekordów Guinnessa od lat dokumentuje wyjątkowe osiągnięcia i zjawiska na całym świecie, a rekordy dotyczące najmniejszych psów na świecie zawsze wzbudzały szczególne zainteresowanie. Od miniaturowych yorkshire’ów po mikroskopijne chihuahua, te niezwykłe psy zdumiewają swoją wielkością, stanowiąc jednocześnie źródło fascynacji i podziwu. W tym kontekście, zobaczmy, kto zasłużył na miano najmniejszego psa na świecie, rejestrując swoje imię w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa.

Najmniejsze psy na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa:

  • chihuahua Brandy (2005), wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmniejszy pies świata pod względem długości, mierzyła zaledwie 15 cm
  • chihuahua długowłosa Boo Boo (2007) wysokość w kłębie 10,16 cm
  • chihuahua Miracle Milly (2013) wysokość w kłębie 9,65 cm i waga 500 gramów
  • chihuahua Pearl (2023) wysokość w kłębie 9,14 cm, długość od nosa do ogona 12,7 cm, waga 553 gramy

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, najmniejszy psy świata zdobyły ogromną popularność i stały się ikonami, pokazując, że wielkość nie ma znaczenia, jeśli chodzi o wyjątkowość i zdolność do bycia zauważonym.

W Polsce również znajdziemy rekordzistę w kategorii najmniejszych psów. Tytuł najmniejszego psa w Polsce uzyskał pies rasy chihuahua o imieniu Toudi. Ten niezwykły, miniaturowy pies, w wieku zaledwie czterech miesięcy mierzył tylko 6 cm wysokości. Niestety piesek zmarł w 2006 roku.

Najmniejszy pies na świecie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Źródło: opracowanie własne

Wielki rekord dla niewielkiej Pearl – Najmniejsza chihuahua na świecie!

Pearl, obecnie uznawana za najmniejszą żyjącą chihuahua na świecie, jest niezwykłym przykładem miniaturowych rozmiarów w świecie psów. Urodzona 1 września 2020 roku w Stanach Zjednoczonych, Pearl mieszka w Orlando na Florydzie. Ta dwuletnia suczka osiągnęła niewiarygodne wymiary, mierząc jedynie 9,14 cm wysokości i około 12,7 cm długości od nosa do ogona. Sprawia to, że suczka Pearl jest mniejsza niż pilot do telewizora i nieco wyższa niż filiżanka herbaty. Pearl waży tylko 553 gramy. Chihuahua Pearl została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa 9 kwietnia 2023 roku. Co ciekawe, Pearl ma rodzinne powiązania z poprzednią rekordzistką, Miracle Milly. Chihuahua Milly do niedawna była uznawana za najmniejszego psa na świecie, mierząc 9,65 cm. Można powiedzieć, że rekord najmniejszego psa na świecie pozostał w rodzinie. Pearl była spokrewniona z Milly. Według ustaleń Milly była ciotką Pearl, co dodaje fascynującego aspektu rodzinnych osiągnięć w dziedzinie rekordów małych rozmiarów.

 

Historia Pearl podkreśla niezwykłość i różnorodność w świecie psów, a jej osiągnięcie jako najmniejszego żyjącego psa na świecie zostało uwiecznione wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Pearl, z jej uroczą posturą i wyjątkowymi wymiarami, jest kolejnym przykładem, jak małe stworzenia mogą osiągnąć wielkie rzeczy.

Zostaw komentarz