Jakiej rasy jest największy pies na świecie?

Największy pies na świecie

W świecie psów fascynacja gigantycznymi rozmiarami nie jest niczym nowym. Od wieków ludzie hodowali i podziwiali psy o imponujących gabarytach – od strzegących dobytku mastifów po eleganckie, wielkie dogi. Rozmiar tych zwierząt nie tylko robi wrażenie, ale również świadczy o ich sile i wytrzymałości. Dla wielu hodowców i właścicieli, posiadanie największego psa na świecie jest prawdziwym marzeniem. Jednak co tak naprawdę oznacza bycie największym psem? Czy chodzi wyłącznie o wysokość w kłębie, długość ciała, czy może o masę? Jakie rasy psy zazwyczaj pretendują do tego tytułu i co sprawia, że akurat one osiągają tak imponujące rozmiary? Poszukajmy zatem odpowiedzi na te pytania.

Kiedy można powiedzieć, że pies należy do dużej rasy?

Kryteria dla dużych ras psów zazwyczaj obejmują wagę powyżej 25-30 kg i wysokość w kłębie przekraczającą około 60 cm. Te rasy są znane z siły, wytrzymałości i często wymagają więcej miejsca oraz specjalnej opieki ze względu na swoje rozmiary. Do największych ras psów zaliczają się: dog niemiecki, mastif angielski, wilczarz irlandzki, chart szkocki, nowofundland, anatolian, owczarek kaukaski, bernardyn i leonberg.

Największy pies na świecie – rekordziści księgi Guinnessa

Niektóre rasy psów dorastają do niewyobrażalnych rozmiarów, nie tylko jeśli chodzi o wysokość, ale również o wagę. W kategorii największych/najwyższych psów na świecie dominują dogi niemieckie. Rasa ta standardowo zaliczana jest do dużych ras psów, a ich wysokość w kłębie oscyluje w granicach 70-90 cm. Jednak największy pies na świecie znacznie pobił tę wielkość. Poniżej prezentujemy rekordzistów Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii największych psów na świecie, mierząc wysokość w kłębie:

  • dog niemiecki Freddy – wysokość 104 cm, waga 90 kg (zmarł w styczniu 2021 roku)
  • dog niemiecki Shamgret Danzas – wysokość 104 cm, waga 108 kg
  • dog niemiecki Gibson – wysokość 107 cm, waga 77 kg
  • dog niemiecki Tytan – wysokość 107,5 cm, waga 86 kg
  • dog niemiecki George – wysokość 109 cm, waga 111 kg

Powyższe wyniki są imponujące jednak znalazł się pies, który je wszystkie pokonał.

  • dog niemiecki Zeus – wysokość 111,8 cm, waga 70 kg

Dog niemiecki największy/najwyższy pies na świecie

Źródło: opracowanie własne

Zeus to największy pies na świecie, do tej pory nikt nie pokonał jego wyniku zapisanego w księdze Rekordów Guinnessa. Ponad 111 cm wysokości w kłębie to imponujący wynik, warto dodać, że gdy Zeus stawał na tylnych łapach, osiągał wysokość nawet 226 cm. Największy pies świata, dog niemiecki Zeus zmarł w 2014 roku, ale jego rekord cały czas nie został pobity.

Z reguły psy są większe niż suczki, więc nie ma się co dziwić, że to do samców należą wszystkie rekordy Guinnessa. Warto jednak wspomnieć suczkę doga niemieckiego o imieniu Bella, która osiągnęła wysokość 94,93 cm w kłębie.

Dog niemiecki Zeus – niepokonany rekordzista

Dog niemiecki o imieniu Zeus zyskał międzynarodową sławę i uznanie jako największy pies na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa. Zeus, należący do rasy znanej jako „delikatne olbrzymy” z powodu ich dużych rozmiarów i łagodnego temperamentu, wyróżniał się imponującymi wymiarami. Mierzył 111,8 cm wysokości w kłębie, a stojąc na tylnych łapach, osiągał 2,26 metra. Mimo tej ogromnej wielkości ważył „tylko” 70 kg, co jest stosunkowo niewiele dla psa tej wielkości. Zeus mieszkał z Denise Doorlag i jej rodziną w stanie Michigan w USA, gdzie był kochanym i cenionym członkiem rodziny. Psy rasy dog niemiecki, mimo swoich imponujących rozmiarów, są zwykle spokojne i przyjazne, co czyni je doskonałymi towarzyszami. Jego życie, chociaż krótkie, bo trwało tylko 5 lat, było pełne miłości i uwagi. Zeus zmarł w stosunkowo młodym wieku, co jest często spotykane wśród dużych ras psów. Jego śmierć była naturalna i wynikała z przyczyn związanych z wiekiem i wielkością. Historia Zeusa stała się sensacją medialną, przyciągając uwagę zarówno miłośników psów, jak i osób zainteresowanych nietypowymi rekordami.

Największy pies na świecie to dog niemiecki Zeus

Źródło: Oficjalne konto na Instagramie – @zeus_king_dane

Zostaw komentarz