• Strona główna
  • Utylizacja psa. Jak wygląda i ile kosztuje utylizacja psa?

Utylizacja psa. Jak wygląda i ile kosztuje utylizacja psa?

Jak wygląda i ile kosztuje utylizacja psa?

W momencie, gdy stajemy przed nieuchronnością pożegnania się z naszym czworonożnym przyjacielem, pojawiają się różne pytania dotyczące odpowiedniego sposobu postępowania. Utylizacja psa, choć temat rzadko poruszany, stanowi jedną z możliwości, z którą mogą zmierzyć się opiekunowie psów. Temat utylizacji psa jest tematem trudnym. Jednak naszym zadaniem jest dostarczenie czytelnikom rzetelnych informacji i przybliżenie, jak wygląda proces utylizacji psa, jakie są związane z nim procedury i jakie może to generować koszty.

Czym jest utylizacja psa?

Utylizacja psa to proces, który ma miejsce po śmierci zwierzęcia i obejmuje kilka kluczowych etapów. Jest to opcja, którą właściciele psów mogą wybrać, zwłaszcza gdy inne metody pożegnania, takie jak kremacja psa czy pochówek psa na cmentarzu dla zwierząt, nie są możliwe. Najczęściej na utylizację psa decydują się opiekunowie, którzy musieli podjąć trudną decyzję o uśpieniu czworonoga. Wówczas po przeprowadzeniu całej procedury, pozostawiają zwłoki psa w klinice weterynaryjnej. Nie zastanawiają się, co dalej dzieje się z ich przyjacielem i to jest najlepszym wyjściem, gdyż w procesie utylizacji pies jest traktowany jako odpad medyczny. Mówi o tym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Zwłoki martwych psów i innych zwierząt domowych zalicza się do ubocznych produktów zwierzęcych kategorii 1, czyli materiałów szczególnych podlegających usunięciu.

Utylizacja psa. Czy chcesz, aby Twój pies po śmierci był traktowany jako odpad medyczny?

Jak wygląda utylizacja psa?

Nie wszyscy wiedzą i nie wszyscy zastanawiają się, jak przebiega proces utylizacji psa i może to lepiej. Opiekun martwego psa ma cztery wyjścia. Pierwsze przekazuje psa do firmy, zajmującej się transportem ubocznych produktów zwierzęcych. Drugie przekazuje psa do zakładu pośredniego, czyli schroniska lub zakładu gospodarki komunalnej. Trzecie pozostawia zwierzę w lecznicy weterynaryjnej, która ma podpisaną umowę z podmiotem uprawnionym do przeprowadzania utylizacji. Czwarte umieszcza zwierzę na cmentarzu dla psów.

Najczęściej opiekunowie psów decydują się na pozostawienie zwłok psa w lecznicy. Zatem co się później dzieje z naszym wiernym, czworonożnym przyjacielem? Opiekun w żałobie powraca do pustego domu, a w tym czasie zwłoki psa są pakowane w worek lub owijane folią i opisywane. Na dołączonej kartce widnieje informacja o rodzaju zwierzęcia i wadze, np. pies 30 kg. Od momentu opuszczenia kliniki nie ma już naszego Maksia, Nestorka, Kuleczki, czy Miśki, jest odpad medyczny. Pewnego dnia pod klinikę podjeżdża duży samochód dostawczy z zakładu utylizacyjnego, który zabiera wszystkie pakunki czekające na utylizację (psy, rozjechane na drodze koty, króliki itp.). Po zapakowaniu auta, samochód jedzie dalej, zgodnie z wyznaczonym grafikiem i zbiera również zwierzęta z gospodarstw, a także odpady z rzeźni. Na koniec dnia samochód powraca do siedziby firmy i wszystkie zebrane danego dnia „odpady”, w tym również nasz przyjaciel zostają zutylizowane. W zakładzie utylizacyjnym ciało zwierzęcia jest poddawane procesowi, który może obejmować spalenie lub inne metody pozbywania się zwłok, zgodnie z lokalnymi przepisami i standardami ekologicznymi. Proces ten jest przeprowadzany w sposób, który minimalizuje wpływ na środowisko.

Utylizacja psa nie wygląda kolorowa i nie ma nic wspólnego z godnym pożegnaniem naszego przyjaciela. Jednak wiele osób w dalszym ciągu decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż nie jest świadoma, jak to przebiega, a koszty takiego rozwiązania nie są wysokie.

Zalety utylizacji psa

Utylizacja psa, chociaż jest trudną decyzją dla każdego opiekuna, niesie ze sobą kilka ważnych zalet. Oto główne zalety utylizacji psa:

  • Legalne rozwiązanie pozbycia się zwłok psa.
  • Bezpieczny i ekologiczny sposób unieszkodliwiania ciała czworonoga.
  • Zapobiega ryzyku sanitarnemu, które mogą wynikać z nieodpowiedniego pozbywania się zwłok.
  • Wygodna opcja, szczególnie w miejskich warunkach, gdzie nie ma dostępu do cmentarzy dla psów.
  • Tańsza alternatywa niż pochówek na cmentarzu dla zwierząt czy kremacja psa.

Wady i zalety utylizacji psa.

Wady utylizacji psa

Utylizacja psa, mimo że jest praktycznym rozwiązaniem, posiada także pewne wady. Oto główne wady utylizacji psa:

  • Brak fizycznego miejsca pamięci, które można by odwiedzić.
  • Brak możliwości zachowania prochów psa.
  • Cały proces może wydawać się zbyt mechaniczny i pozbawiony osobistego charakteru.
  • Brak kontroli nad procesem utylizacji, co może być źródłem dodatkowego stresu.

Podjęcie decyzji o utylizacji psa to złożony proces, który wymaga rozważenia zarówno praktycznych, jak i emocjonalnych aspektów.

Ile kosztuje utylizacja psa?

Utylizacja psa to proces, który obejmuje legalne i bezpieczne pozbycie się ciała zwierzęcia po jego śmierci. Procedura ta jest wykonywana w specjalnie przystosowanych do tego zakładach i może być konieczna w przypadku, gdy właściciel zwierzęcia nie może lub nie chce dokonać kremacji, lub pochówku na cmentarzu dla zwierząt. Koszt utylizacji psa w Polsce w 2024 roku waha się od 50 do 600 zł w przypadku utylizacji zbiorowej. Szacunkowo jest to 10 zł za kilogram masy ciała. Najmniej zapłacimy, decydując się na pozostawienie zwłok psa w przychodni weterynaryjnej, która ma podpisaną umowę z firmą utylizacyjną. Oddając zwłoki psa w przychodni weterynaryjnej do utylizacji, koszty nie powinny przekroczyć 200 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że decydując się na ten krok, ostatnie pożegnanie z psem odbywa się w przychodni i więcej już psa nie ujrzymy. Nie ma też możliwości odzyskania jego prochów. Ciało psa razem z innymi odpadami trafia do spopielenia.

 

Utylizacja psa jest jedną z opcji postępowania po stracie zwierzęcia. Proces ten, choć praktyczny i zgodny z przepisami, może nie odpowiadać wszystkim ze względu na jego naturę i brak fizycznej pamiątki. Ważne jest, aby opiekun psa, stojąc przed tą trudną decyzją, rozważył wszystkie dostępne opcje i wybrał tę, która najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom, jednocześnie szanując pamięć o ukochanym pupili.

Zostaw komentarz