Dlaczego pies ziewa i co oznacza ziewanie psa?

Dlaczego pies ziewa?

Nad ziewaniem trudno jest zapanować i niestety w wielu sytuacjach bywa to dość krępujące. W przypadku ludzi łatwo odczytać sygnał, jakim jest ziewanie, najczęściej jest to oznaka niewyspania, zmęczenia, senności, czy znudzenia jakimś tematem, czy prezentacją w pracy. Warto z tym uważać i na spotkania firmowe przychodzić wypoczętym, w innym przypadku rozmówca poczuje się urażony. Psy nie potrafią mówić, za to mową ciała potrafią nam wiele zakomunikować. Powodów, dlaczego pies ziewa, może być kilka i warto je wszystkie poznać, aby dobrze odczytać wiadomość, jaką chce nam przekazać nasz psi przyjaciel.

Dlaczego pies ziewa?

Temat ziewania cały czas pozostaje w kręgu zainteresowań naukowców. Ziewanie to nic innego jak wzięcie głębokiego wdechu i wydechu. Dzięki ziewaniu do organizmu psa dostarczane jest więcej tlenu. Pies ziewa, żeby się dotlenić, co wpływa dodatkowo na podniesienie ciśnienia krwi, przyspieszenie krążenia krwi i przyspieszenie pracy serca. Podczas ziewania mózg lepiej się dotlenia. Pewnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że ziewanie jest zaraźliwe. W komunikacji międzyludzkiej jest to bardzo częste. Na widok osoby ziewającej, zaraz zaczyna chcieć się ziewać nie wiadomo dlaczego. W przypadku zwierząt też można to zauważyć. Jeżeli ziewacie na widok ziewającego psa albo Wasz pies zaczyna ziewać w odpowiedzi na wasze ziewnięcie, to jest to oznaka bliskiej emocjonalnej relacji na linii pies-człowiek.

Ziewanie zaczyna się wykształcać dopiero z wiekiem i jest to umiejętność nabyta.

Co oznacza ziewanie psa?

Ziewanie psa może mieć wiele znaczeń. Nie powinniśmy się ograniczać tylko do tego, że jak pies ziewa, to jest zmęczony, albo znudzony i potrzebuje odpoczynku. Interpretacja ta jest najprostsza jednak wcale nie najtrafniejsza. Ziewanie psa to nie jedyny element, na który opiekun powinien zwrócić uwagę. Aby dobrze odczytać sygnały i komunikat, jaki chce nam przekazać psi przyjaciel, musimy spojrzeć szerzej na daną sytuację. Pod uwagę trzeba wziąć postawę i zachowanie psa, a także czynniki zewnętrzne, czyli miejsce, dźwięki i hałasy, czy inne osoby, albo zwierzęta. Dopiero wtedy ziewanie psa może być trafnie odczytane.

Zatem co oznacza, jak pies ziewa? Oto kilka najczęstszych powodów ziewania:

  • Zmęczenie i znudzenie, oczywiście najprostsza odpowiedź, też bywa trafna. Tak jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku psów ziewanie może być po prostu oznaką zmęczenia i niewyspania się.
  • Chęć uspokojenia emocji, psy ziewają, aby zapanować nad swoimi emocjami:
    • nadmierną ekscytacją i radością. Ziewanie psa pozwala mu zapanować nad ekscytacją, jak np. wraca opiekun po całym dniu spędzonym w pracy. Pies jest tak zadowolony, że najchętniej skoczyłby na właściciela i obdarował go soczystymi całusami, ale wiedząc, że takie zachowanie jest niedopuszczalne, powoli wstaje, przeciąga się i zanim podejdzie do opiekuna, można zauważyć, że ziewa, czyli uspokaja własne emocje.
    • stresem, zdenerwowaniem. Jeśli zauważysz dość częste ziewanie u psa, w krótkich odstępach czasu to może być to oznaką dużego, nasilonego u psa stresu. Pies w ten sposób komunikuje, że sytuacja, w której się znajduje, nie jest dla niego komfortowa i jeśli jest to możliwe, należy usunąć bodźce stresogenne. Widok częstego ziewania można zauważyć podczas wizyt u weterynarza, wiele psów boi się przychodni i na sam widok budynku zaczyna odczuwać stres.
    • w sytuacji zagrożenia, ziewanie jest wówczas formą ostrzeżenia, jak np. zbliża się do nich grupa nieznanych psów, albo rozwrzeszczanych dzieci. W takich sytuacjach można zauważyć, że psy unikają kontaktu, odwracają się i ziewają, dając do zrozumienia, że nie mają ochoty na kontakt, konfrontację i chcą w danym momencie zostać same i mieć odrobinę spokoju.
  • Zdezorientowanie, frustracja ludzie mają tendencję do słowotoku i nadmiernej gestykulacji, co może utrudniać komunikację z psem. Nadmiar wydawanych komend podczas sesji treningowej połączony z licznymi gestami może sprawić, że pies nie będzie rozumiał, o co chodzi opiekunowi. Ziewanie psa może być oznaką niezrozumienia i pewnego zagubienia się w ludzkim słowotoku. Jeśli zauważysz, że Twój pies nie wykonuje poleceń, tylko patrzy na ciebie niezrozumiale i zaczynać ziewać, to znak, że robisz coś źle. Cofnij się o kilka kroków, wydaj zrozumiałe, proste polecenie, a zobaczysz, że psu wróci chęć do treningu. Ziewanie psa w tej sytuacji nie jest oznaką zmęczenia, więc trening można kontynuować.
  • 100% zaufania do człowieka, to tłumaczenie spodoba się wielu opiekunom, bo mówi, że jak pies ziewa w obecności człowieka, to znaczy, że mu całkowicie ufa.

Jak widzicie, interpretacja ziewania nie jest taka prosta. Ziewanie psa to tylko jeden z wielu elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, nie można pominąć mowy ciała psa, jego postawy, miejsca, w jakim się znajdujecie i okoliczności, jakie towarzyszą ziewaniu. Psy potrafią się dobrze z nami komunikować, tylko my ludzie musimy chcieć odczytać wysyłane przez psy sygnały. A Wy wiecie, czemu Wasz pies ziewa? W jakich sytuacjach najczęściej ziewają Wasze psy?

 

Zostaw komentarz