• Strona główna
  • Pies szczeka i piszczy przez sen – Co robić? Budzić, czy nie budzić psa?

Pies szczeka i piszczy przez sen – Co robić? Budzić, czy nie budzić psa?

Opiekunowie psów często doświadczają sytuacji, w której ich pupile szczekają, piszczą lub poruszają łapkami przez sen. To naturalne, że zastanawiamy się, czy powinniśmy budzić, czy pozwolić  psu spać spokojnie. Czy jest to coś, czego powinniśmy się obawiać? W niniejszym artykule omówimy, co zrobić, gdy pies szczeka i piszczy przez sen.

Dlaczego pies szczeka i piszczy przez sen?

Psy mają podobne fazy snu jak ludzie, w tym fazę REM, która jest związana ze snami. Podczas fazy REM, zwanej też fazą intensywnego ruchu gałek ocznych psy mogą wykonywać niekontrolowane ruchy, takie jak: mruganie, poruszanie łapkami, poruszanie nosem jakby węszyły, mlaskanie jakby zajadały się czymś smakowitym. Poza niekontrolowanymi ruchami psy często szczekają, piszczą, a nawet warczą przez sen. Wszystkie opisane zachowania wydają się czymś całkowicie normalnym i mogą świadczyć o tym, że psy właśnie doświadczają snów. Nad fazami snów u psów nieustannie prowadzone są liczne badania, które wykazują, że zwierzęta przechodzą przez podobne procesy snu jak ludzie i doświadczają podobnych przeżyć emocjonalnych, takich jak senne lęki i radości.

Szczekanie lub piszczenie przez sen może być reakcją psa na to, co mu się właśnie śni. Psy podczas snu utrwalają to, czego się nauczyły w ciągu dnia. Nie zawsze muszą to być przyjemne przeżycia jak zabawa z opiekunem. Niekiedy szczekanie i piszczenie przez sen może być oznaką koszmarów, co często wynika z niepokoju lub stresu, który towarzyszy psu w ciągu dnia.

Zobacz także: Czy psy mają sny?

Czy należy budzić psa, kiedy szczeka lub piszczy przez sen?

Opiekunowie psów często zastanawiają się, czy powinni coś robić, gdy pies szczeka lub piszczy przez sen. W rzeczywistości nie ma potrzeby budzenia psa, chyba że jego zachowanie wskazuje na ból lub cierpienie. Wówczas można spokojnym głosem zawołać psa po imieniu albo podejść i delikatnie go pogłaskać. Jednak większość psów kończy szczekanie lub piszczenie samoistnie po kilkunastu sekundach i kontynuuje regenerujący sen. Warto wspomnieć, że wielu znawców tematu uważa, iż budzenie psa z fazy snu może być szkodliwe dla jego zdrowia. Psu potrzeba odpowiedniej ilości snu, głębokiego snu, czyli fazy REM, w której to najczęściej dochodzi do marzeń sennych i szczekania oraz piszczenia psa. Podczas fazy REM organizm psa najlepiej się regeneruje, w tym czasie dochodzi też do obniżenia hormonu stresu. Dlatego też ta faza jest tak ważna dla psów. Psy potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby były odpowiednio wypoczęte, zregenerowane i zdrowe.

Budzenie psa w momencie, gdy szczeka, piszczy lub biega przez sen, może prowadzić do zaburzeń snu i zmęczenia w ciągu dnia, co z kolei może generować problemy zdrowotne u psa.

Jak pomóc psu w spokojnym śnie?

Istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc psu w spokojnym śnie. Ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednie warunki do spania, takie jak wygodne legowisko, ustawione w cichym i spokojnym miejscu. Należy psu stworzyć takie warunki, które umożliwią mu spokojny odpoczynek.

Spokojny sen psa

W przypadku szczekania lub piszczenia podczas snu warto obserwować psa. Jeśli szczekanie i pieszczenie występuje tylko podczas snu psa, najczęściej nie ma podstaw do niepokoju. Czerwona lampka powinna się zapalić w sytuacji, gdy pies będzie piszczał i szczekał za każdym razem, jak tylko zaśnie i będzie to trwało przez dłuższy czas. Wówczas warto udać się do weterynarza, aby skonsultować całą sytuację ze specjalistą i rozwiać swoje obawy. Warto nagrać epizod psa na telefon i pokazać go weterynarzowi, aby mógł ocenić czy zachowanie psa jest czymś normalnym, czy wymaga interwencji.

Kluczową kwestią jest to, aby opiekunowie psów zdali sobie sprawę z tego, że ich psy mają podobne fazy snu, jak oni sami. W fazie REM, czyli fazie szybkich ruchów gałek ocznych zarówno u ludzi, jak i u psów mogą zachodzić różne reakcje. Ludzie też czasami mówią przez sen, ale tego nie pamiętają. Natomiast psy w fazie REM mogą szczekać, piszczeć, warczeć, czy poruszać łapkami i wszystko to robią przez sen, czyli całkowicie nieświadomie. Zatem jeśli u Twojego czworonoga obserwujesz od czasu do czasu takie zachowanie, to nie powinno Cię to niepokoić i nie powinniście ingerować w sen psa. Pozwólcie psu wypocząć i się zregenerować, aby w ciągu dnia mógł tryskać energią i dobrym humorem.

Zostaw komentarz