Czy pies może jeść daktyle?

Czy pies może jeść daktyle?

Daktyle to słodkie, owoce. Jedni wolą świeże, a inni suszone daktyle, w każdej formie stanowią doskonałą przekąskę lub część posiłku. Nie zawsze wszystko, co jest zdrowe dla ludzi, jest też tak samo zdrowe i dobre dla czworonogów. Zatem, czy pies może jeść daktyle? Czy owoc ten może się znaleźć na liście dozwolonych przekąsek?

Czy daktyle to dobra przekąska dla psa?

Chociaż daktyle są zdrową przekąską dla ludzi, nie są zalecane dla psów. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść daktyle?, odpowiedź brzmi: lepiej NIE! Daktyle co prawda nie są toksyczne dla psów, ale nie powinny być stałym elementem ich diety. W owocach tych znajdują się duże ilości cukru i mogą powodować zaburzenia trawienia u psów, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Co więcej, pestka daktyla może być przyczyną zadławienia, jeśli nie zostanie usunięta przed podaniem psu.

Co w sobie kryją daktyle?

Daktyle są wspaniałym źródłem witamin i minerałów dla ludzi, ale czy pies może je jeść? Owoc ten jest bogaty w cukier, a zbyt duża jego ilość może prowadzić do przyrostu wagi, problemów z zębami i innych problemów zdrowotnych. Ponadto zbyt częste podawanie psu daktyli może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli zdecydujesz się podawać psu daktyle, upewnij się, że są one pozbawione pestek i pokrojone na małe kawałki, aby uniknąć zadławienia.

Trzeba dodać, że daktyle to nie tylko cukier, kryje się w nich również wiele cennych witamin i minerałów:

  • witaminy A, K
  • witaminy z grupy B
  • błonnik
  • magnez
  • żelazo
  • potas
  • wapń

Dodatek daktyli do codziennego posiłku może się bardzo dobrze sprawdzić w przypadku psów cierpiących na zaparcia. Dzięki błonnikowi daktyle pomagają regulować pracę układu pokarmowego psa.

Kilka daktyli od czasu do czasu jako smakołyk jest w porządku, ale zbyt duża ilość może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. Ponadto pamiętaj, żeby przed podaniem psu daktyla usunąć z niego pestkę, ponieważ może być ona przyczyną zadławienia. Następnym razem, gdy będziesz podjadał daktyle, możesz podzielić się małym kawałkiem ze swoim pupilem. Możesz też zdecydować się na kupno psich ciasteczek z daktylami albo przygotować je samodzielnie w domu.

Jeśli Twój pies ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, przed podaniem daktyli skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zostaw komentarz