Co oznacza powiedzenie „psim swędem”?

Co oznacza psim swędem?

Psy, jako zwierzęta obecne w naszym życiu od wieków, odgrywają ważną rolę w naszej kulturze i języku, co sprawia, że zajmują wyjątkowe miejsce w licznych powiedzeniach i przysłowiach. W codziennym języku często używamy powiedzeń i przysłów, które mają głębszy sens lub znaczenie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jednym z takich wyrażeń jest powiedzenie „psim swędem”. Choć wydaje się ono być dobrze znane, wielu z nas rzadko zastanawia się nad jego pochodzeniem lub głębszym sensem.

Psim swędem – co to znaczy?

Powiedzenie „psim swędem” jest potocznym wyrażeniem używanym do opisania sytuacji, w której ktoś zdobywa lub osiąga coś głównie dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, lub przypadkowi, a nie dzięki własnym umiejętnościom, staraniom czy wysiłkowi. Innymi słowy, oznacza to, że sukces lub osiągnięcie danej osoby jest wynikiem czystego szczęścia, lub zupełnego przypadku, a nie wynikiem ciężkiej pracy. To wyrażenie jest często używane z lekkim akcentem ironii lub nieco krytycznym podtekstem, sugerując, że osoba, która osiągnęła coś „psim swędem”, nie do końca na to zasłużyła. W rzeczywistości wyrażenie to może być używane, aby wyrazić pewien stopień niezadowolenia z faktu, że ktoś inny odniósł sukces w sposób przypadkowy, a nie w wyniku swojej pracy. Warto zaznaczyć, że wyrażenie to jest dosyć nieformalne i najczęściej jest używane w codziennych rozmowach towarzyskich, rzadziej w formalnych wypowiedziach.

Przykłady użycie

Powiedzenie „psim swędem” jest często używane w codziennych rozmowach towarzyskich, zwłaszcza w nieformalnych sytuacjach. Najczęściej spotyka się je wśród osób rozmawiających o sukcesach, osiągnięciach lub wynikach, które zdają się być wynikiem przypadku lub szczęśliwego zbiegu okoliczności:

  • Dostała się na kurs psim swędem.
  • Psim swędem udało mu się uniknąć kasy.
  • Kasia dostała ten awans w pracy prawdziwym psim swędem, wcale nie jest najlepsza.
  • Antek ledwo przechodził z klasy do klasy, ale jakimś psim swędem udało mu się zdać maturę.
  • Psim swędem zdałam ten egzamin.

Jak inaczej powiedzieć „psim swędem” (synonimy): fuksem; przypadkiem; bez trudu; tanim kosztem; niespodziewanie łatwo; szczęśliwym trafem; cudem; bez wysiłku; fartem.

Skąd się wzięło powiedzenie „psim swędem”?

Pochodzenie powiedzenia „psim swędem” jest nieco trudne do ustalenia, ponieważ wiele ludowych zwrotów i idiomów ma długą historię i ewoluują w czasie. Przypuszcza się, że pochodzenie tego powiedzenia ma związek z powiedzeniem „wieszać na kimś psy”. W dawnych czasach osoby, które dopuściły się straszliwych czynów, były skazywane na śmierć przez powieszenie. Samo powieszenie nie było najsurowszą karą. Najgorsi złoczyńcy byli traktowani jeszcze gorzej i dodatkowo hańbiono ich poprzez powieszenie w towarzystwie bezdomnych psów. Nie jest bowiem tajemnicą, że dawniej psy uważano za istoty nieczyste, więc taka forma była najbardziej dotkliwą i miała odebrać skazańcom resztki człowieczeństwa. Jednak co to ma wspólnego z powiedzeniem „psim swędem”. Mianowicie osoby, którym groził stryczek, mogły uniknąć kary, czyli postarać się o to, aby im się upiekło, ale w zamian za nie wieszane były niewinne psy. Wówczas powstało określenie, że skazaniec wykręcił się od kary psim swędem. Swąd w tym przypadku oznaczał psi fetor. Wykręcenie się od czegoś psim swędem oznaczało wykręcenie się od czegoś bardzo łatwo, bez wysiłku, a nawet przypadkowo. Z czasem powiedzenie to ewoluowało i zaczęto mówić, że coś zostało zrobione psim swędem, czyli przypadkiem, czy szczęśliwym trafem. Powiedzenie to oznacza, że ktoś miał fart, zupełnie inaczej niż psy, od których to wyrażenie zostało zaczerpnięte.

Zostaw komentarz