• Strona główna
  • Czy psy mają sny? – co mówią badania i o czym śnią nasze psy?

Czy psy mają sny? – co mówią badania i o czym śnią nasze psy?

Czy psy mają sny?

Pewnie nie raz patrzyliście na śpiącego psa, myśląc, jaki on jest słodki i kochany. Psy podczas snu potrafią przybierać różne pozy, a pozycja w jakiej śpi pies, może nam wiele powiedzieć. Poza śmiesznymi pozycjami, podczas snu psy potrafią też ruszać łapkami, piszczeć, a nawet szczekać. Wiele osób myśli wtedy, że pewnie pies wspomina długi weekendowy wypad za miasto i szaleństwo po lesie, albo może coś się psiakowi śni, ale czy to możliwe? Czy psy mają sny? Temat ten też spędzał nam sen z powiek, dlatego postanowiliśmy go nieco bardziej zgłębić.

Jak wyglądają fazy snu psa?

Bez wątpienia można stwierdzić, że ludzie mają sny, choć nie zawsze je pamiętamy. Jednak chętnie zaglądamy do senników, aby sprawdzić znaczenie snów. Śpiąc w nowym miejscu, staramy się zapamiętać sen, bo podobno jest on proroczy. Niekiedy zaraz po przebudzeniu pamiętamy wszystkie szczegóły, a po kilku sekundach nie możemy sobie przypomnieć, co nam się śniło. Niemniej jednak ludzie mają sny, a co z naszymi czworonogami. Nie raz widzieliśmy, jak drgają im powieki, drżą łapki, czy z zaciekawieniem porusza się nosek. Czy jest to oznaka tego, że pies ma właśnie jakiś przyjemny sen?

Z całą pewnością fazy snu występujące u psa są podobne do faz snu człowieka. Oznacza to, że psy przechodzą przez kilka faz snu, mowa o fazie NREM (Non-Rapid Eye Movement), czyli śnie wolnofalowym i fazie REM (Rapid Eye Movement), czyli fazie szybkich ruchów gałek ocznych. W czasie fazy NREM psy odpoczywają i regenerują się po codziennych aktywnościach. W tej fazie ich oddech i tętno są spowolnione, ciało zaczyna się odprężać, a ich mózg generuje wolne fale snu. Faza REM u psów to etap snu, który charakteryzuje się intensywną aktywnością mózgu, a także ruchami gałek ocznych. Faza ta jest uważana za kluczową dla snów u psów i ludzi. Podczas fazy REM, mózg psów pracuje intensywnie, przetwarzając i organizując informacje, które zostały zebrane podczas dnia. W tej fazie, trwającej zwykle od kilku do kilkunastu minut, psy są najbardziej podatne na sny. W czasie fazy REM, psy mogą ruszać oczami, często też występuje lizanie, szczekanie, mruganie i inne ruchy ciała, co sugeruje, że psy mogą doświadczać snów. Badania wykazały, że podczas fazy REM u psów zachodzą także procesy fizjologiczne, takie jak regulacja temperatury ciała, regeneracja tkanki nerwowej i zapamiętywanie informacji.

Ile śpią psy?

Ilość snu, którą potrzebuje pies, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, aktywność fizyczna, stan zdrowia i indywidualne preferencje. Jednakże ogólnie przyjmuje się, że dorosły pies potrzebuje średnio 12-14 godzin snu na dobę. W takim razie ile śpi szczeniak? Szczenięta potrzebują znacznie więcej snu, aby ich układ nerwowy i kostny mógł się prawidłowo rozwijać. Szczenięta poznają świat i w trakcie dnia otrzymują dużą dawkę nowych informacji do przyswojenia. Starsze psy również mogą potrzebować więcej snu. Psu należy zapewnić odpowiednią ilość snu, aby utrzymać jego zdrowie i dobre samopoczucie. Niedobór snu może prowadzić do nadmiernego zmęczenia, zaburzeń zachowania i innych problemów zdrowotnych.

Czy psy doświadczają snów? – badania na szczurach

Na temat snów zwierząt prowadzonych jest wiele badań. Co prawda nie ma oficjalnych danych dotyczących badań przeprowadzanych bezpośrednio na psach. Jednak badania prowadzone w tym zakresie przenoszone są na inne gatunki zwierząt. Badanie przeprowadzone przez Matthe Wilson o Kenway Louie z Massachusetts Institute of Technology dotyczyło analizy aktywności mózgów szczurów podczas snu. Kluczowe było poznanie, czy zachodzą jakieś związki między zachowaniami szczurów w trakcie dnia a etapami snu. Wyniki badań były obiecujące, gdyż potwierdziły, że podczas fazy REM snu u szczurów zachodzą podobne wzorce aktywności mózgu, jak podczas wykonywania poszczególnych czynności w ciągu dnia. Odkrycie to wskazuje, że faza REM snu odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu informacji związanych z nauką i pamięcią.

Pies i szczur

Zatem badania naukowe sugerują, że psy są zdolne do snów. Czyli odpowiadają na najważniejsze pytanie dotyczące tego, czy psy mają sny?. Tak, psy mają sny, a skoro śnią najczęściej o rzeczach, które się działy w ciągu dnia, to zadaniem opiekuna jest dostarczać czworonogowi samych pozytywnych doznań, aby pies miał tylko przyjemne sny.

Psy śnią częściej niż ludzie, gdyż znacznie szybciej wchodzą w fazę głębokiego snu REM, w której to pojawiają się sny. Obserwując psa 10-20 minut po zaśnięciu i zauważając mimowolne ruchy gałek ocznych, można przypuszczać, że coś mu się właśnie śni.

O czym śnią nasze psy?

Nie jest możliwe dokładne ustalenie, o czym śnią nasze psy, ponieważ nie można ich zapytać o treść ich snów. Może w przyszłości coś się w tej kwestii zmieni, niemniej jednak na razie możemy się jedynie domyślać i spekulować, o czym śnią nasze psy. Badania sugerują, że psy doświadczają snów podobnych do ludzkich, a treści ich snów są związane z ich codziennymi doświadczeniami i zachowaniami. Większość snów psów zachodzi w fazie REM, podczas której można zaobserwować poruszanie się psich łapek, albo nawet drżenie całego ciała. Psy niekiedy wydają różne dźwięki. Wszystko to może sugerować, że sny psów są niezwykle intensywne. Badania pokazują, że psy śnią o rzeczach, które stanowią istotną część ich codziennych zachowań i doświadczeń, takich jak interakcje społeczne, zabawa i ruch. Na przykład, psy mogą śnić o tym, jak biegają i łapią piłkę, jak się bawią z innymi psami lub opiekunami. Mogą również śnić o ludzkich emocjach i intencjach, które pomagają im zrozumieć otaczający świat. Warto jednak wspomnieć, że sny, także sny psów nie zawsze są słodkie i kolorowe.

Zaobserwowano, że małe psy i szczenięta potrafią śnić częściej niż duże, dorosłe psy. U małych ras psów sny mogą pojawiać się nawet co 10-15 minut, a w przypadku psów ras dużych marzenia senne pojawiają się średnio co 1,5-2 godziny.

O czym śnią nasze psy?

Czy psy mają koszmary?

Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć koszmary senne. Koszmary u psów mogą być wynikiem lęków i stresów, takich jak separacja od opiekuna, traumatyczne doświadczenia lub niepokój związany z ich otoczeniem. Koszmary u psów mogą przejawiać się łkaniem, jękami, piszczeniem, wyciem, szczekaniem, gryzieniem się w ogon, trzęsieniem się, agresywnym zachowaniem, takim jak warczenie. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że wymienione powyżej odruchy to oznaka koszmarów. Jeśli często obserwujemy takie zachowanie podczas snu psa, warto się zastanowić, czy pies nie miał w ostatnim czasie jakichś traumatycznych przeżyć np. konfrontacja z innym psem, przeprowadzka, nowy domownik itp. Każda zmiana w rutynie dnia psa może wywołać u czworonoga stres, który będzie się przejawiał koszmarami.

Jak zapewnić psu zdrowy sen?

Właściwy sen jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Istnieje kilka sposobów, które pomogą zapewnić psu zdrowy sen:

  • stwórz wygodne i bezpieczne miejsce do spania dla psa. Warto pomyśleć o odpowiednim legowisku, aby było ono odpowiednio duże i stanowiło wygodne miejsce relaksu;
  • regularne spacery i ćwiczenia. Pies potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu, aby zmęczyć się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie;
  • rutyna dnia. Warto zadbać i wprowadzić pewną rutynę i harmonogram dnia, który pozwoli na zapewnienie psu odpowiedniej ilości odpoczynku i regeneracji. Pies powinien mieć określone godziny snu, aby jego organizm mógł przyzwyczaić się do cyklu snu i aktywności;
  • unikaj stresujących sytuacji. Stres i niepokój mogą wpłynąć na jakość snu psa. Warto więc unikać stresujących sytuacji, takich jak głośne dźwięki, hałas, nadmierne pobudzenie lub zmiany w otoczeniu psa;
  • zadbaj o dietę psa. Psy należy zapewnić odpowiednią dietę, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie nie przeciąży jego układu trawiennego;
  • zapewnij spokojne otoczenie. Spokojne i przyjazne otoczenie, umożliwi psu odpoczynek i relaks. Należy uczulić dzieci i wszystkich domowników, aby nie przeszkadzały i nie wybudzały psa.

Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć sny. W tym obszarze cały czas jest prowadzonych wiele badań, z których wynika, że u zwierząt zachodzi faza snu REM, podczas której najczęściej występują sny. Opiekunowie chętnie obserwują swoje psy podczas snu i w fazie snu REM zauważają specyficzne zachowanie psów. Choć w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie ustalić, o czym śnią psy, to badacze sugerują, że psy w snach odtwarzają sytuacje z codziennego życia. Niekiedy może to być bieganie za piłką, zabawa z opiekunem, a innym razem pogoń za gołębiem. Warto zatem dostarczać czworonogom pozytywnych wrażeń w ciągu dnia, aby nasze psy miały tylko i wyłącznie przyjemne sny.

Zostaw komentarz