Morela to mały, pomarańczowy owoc z dość dużą pestką. W okresie letnim wiele osób chętnie sięga po morele, gdyż można jej jeść samodzielnie, albo wykorzystać do przygotowania przetworów, soków, czy innych pysznych deserów. Suszone morele mogą z powodzeniem zastąpić inne niezbyt zdrowe słodycze. Morela poza wyjątkowo dobrym smakiem ma w sobie wiele cennych witamin. Dlatego też warto ją wprowadzić do swojej diety. A czy nasz pies może jeść morele? Czy owoce te są dla czworonogów odpowiednie, czy lepiej ich unikać w psiej diecie…
Czy morele to dobra przekąska dla psa?
Lista owoców, którymi można poczęstować czworonoga, jest dość długa. Nic więc dziwnego, że opiekunowie psów wkładając kolejne owoce do siatki, zastanawiają się, czy pies może jeść morele?, odpowiedź brzmi TAK, ale należy zachować umiar. Morela może stanowić ciekawy dodatek do codziennej diety psa, jeśli będzie podawana w odpowiednich ilościach i niezbyt często.
Zobacz także: Czy pies może jeść brzoskwinie?
Morele w diecie psa – bogactwo witamin
Morele to smaczne owoce pełne witamin i minerałów, które mogą przynieść wiele korzyści czworonogowi. Świeże owoce moreli mają stosunkowo niewiele kalorii 48 kcal/100 g. W przypadku suszonych moreli sytuacja wygląda inaczej, w 100 gramach suszonych moreli znajduje się około 240 kcal. Dlatego też znacznie lepiej jest podawać psu świeże owoce moreli. Morele dla psa to źródło:
- witamin A, C
- witamin z grupy B
- błonnika pokarmowego
- beta-karotenu
- luteiny
- żelaza
- manganu
- miedzi
- potasu
W suszonych morelach dla psa również znajduje się wiele minerałów i witamin, a także przeciwutleniaczy i błonnika.
Morele nie są wskazane dla psów z nadwagą, cukrzycą i czworonogów z delikatnym układem trawiennym, gdyż może się to negatywnie odbić na zdrowiu czworonoga.
Korzyści płynące z podawania psu moreli
Morele dla psa nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Jednak mają one być jedynie przekąską pomiędzy posiłkami albo nagrodą za wyjątkowo grzeczne zachowanie. Nigdy nie należy traktować moreli jako podstawy psiego posiłku. Podając psu odpowiednie, nieduże ilości moreli, z całą pewnością wpłynie to korzystnie na pracę organizmu czworonoga. Morele dla psa korzystanie wpływają na:
- pracę układu trawiennego,
- wzmacniają układ odpornościowy,
- wzrok i skórę,
- zabezpieczają organizm psa przed działaniem niebezpiecznych wolnych rodników.
Jak podawać psu morele?
Podając swojemu pupilowi morele, pamiętaj, że należy je podawać z umiarem. Zbyt duża ilość tego owocu może spowodować zaburzenia trawienia i wywołać u psa biegunkę. Ważne jest również, aby upewnić się, że morela nie jest zbyt dojrzała lub spleśniała, ponieważ może to być niebezpieczne dla Twojego czworonoga. Ani ludzie, ani psy nie powinni jeść zepsutej żywności. Przed podaniem psu moreli należy usunąć z niej pestkę. To właśnie pestka moreli jest dla psa najbardziej niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do zadławienia i poranienia przełyku psa. Ponadto w pestce moreli znajduje się cyjanowodór, który jest dla psów szkodliwy. Rozgryzienie pestki przez psa może się źle dla niego skończyć. Wielkość kawałków moreli należy odpowiednio dobrać do wielkości psa. Morele można też zblendować i wyłożyć na matę do lizania, a w upalne dni przed podaniem włożyć na parę chwil do zamrażarki.
Suszone morele dla psa są dużo mniej wskazane, gdyż zawierają większe ilości cukru, błonnika, a także inne sztuczne konserwanty. Psu nie należy też podawać sklepowych przetworów z moreli, ani też moreli z puszki.
Teraz już wiesz, że morele dla psa są dobrą przekąską. Można je bez obaw dodać do listy owoców, które może jeść pies. Twój pies będzie Ci wdzięczny za ten smaczny przysmak!