Co oznacza powiedzenie „zimno jak w psiarni”?

Co oznacza zimno jak w psiarni?

W codzienne rozmowy często wplatamy różne powiedzenia i wyrażania, które mają własny, niekiedy trochę tajemniczy sens. Wielu osobom wydaje się, że dzięki związkom frazeologicznym można lepiej zobrazować dany stan rzeczy. Powiedzenie zimno jak w psiarni stanowi część naszej mowy i jest dość powszechne. Jednak, czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę oznacza i skąd się to powiedzenie wzięło?

Zimno, jak w psiarni – co to znaczy?

Powiedzenie „zimno, jak w psiarni” jest używane w języku potocznym i ma na celu opisanie bardzo niskiej temperatury. Wyrażenie to odnosi się do warunków atmosferycznych, w których temperatura jest tak niska, że może przypominać warunki, jakie panowały w pomieszczeniach służących do przechowywania psów, czyli tzw. psiarniach. Powiedzenie to jest metaforą opisującą nieprzyjemny chłód i mroźną pogodę.

Przykłady użycia

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które pokazują, w jaki sposób można użyć poprawnie powiedzenia zimno jak w psiarni:

  • Po wyjściu na zewnątrz, poczułem, że jest zimno jak w psiarni.
  • Awaria pieca sprawiła, że w całym domu było zimno jak w psiarni.
  • Wystarczyło otworzyć okno na parę minut, a w pokoju zrobiło się zimno jak w psiarni.

Jak inaczej powiedzieć zimno jak w psiarni: bardzo zimno; lodowato; ekstremalnie niskie temperatury; mroźno; przeraźliwie zimno; straszny chłód; okropny ziąb.

Skąd się wzięło powiedzenie „zimno jak w psiarni”?

Powiedzenie „zimno jak w psiarni” wywodzi się prawdopodobnie z praktyk hodowli psów. Psiarnie, w dawnych czasach były miejscami, gdzie trzymano psy. Często były to budynki lub pomieszczenia o specjalnej konstrukcji zapewniającej niską temperaturę. Hodowcy dbali o to, by psiarnie były odpowiednio chłodne, nigdy ich nie ogrzewano. Stosowano takie praktyki po to, aby psy myśliwskie, zwłaszcza rasy przystosowane do chłodnych warunków, czuły się w nich komfortowo. W miarę rozprzestrzeniania się tego powiedzenia w języku potocznym stało się ono metaforą opisującą nieprzyjemny chłód. Podobnie jak wiele innych powiedzeń, „zimno jak w psiarni” stało się częścią kultury językowej, przechodząc z pokolenia na pokolenie. Jednak jego źródło historyczne powoli się zatracało. Wyrażenia tego używa się, aby opisać niskie temperatury, a jego pierwotne znaczenie związane z psiarnią jest mniej oczywiste.

Powiedzenie zimno jak w psiarni pozostaje jednym z tych zwrotów, które mimo upływu czasu wciąż znajdują swoje miejsce w naszym codziennym języku. Wyrażenie to rozumieją niemalże wszyscy, bez względu na to, czy mieliśmy okazję odwiedzić prawdziwą psiarnię. To również dowód, jak bogate i różnorodne może być nasze językowe dziedzictwo.

Zostaw komentarz