W codziennych rozmowach bardzo często i chętnie sięgamy po różnego rodzaju powiedzenia i związki frazeologiczne, które wydawać by się mogło, że lepiej opisują rzeczywistość. Nie zawsze użycie dosłownych słów jest odpowiednie i oddaje nasze emocje. Pewnie nie raz słyszeliście albo sami używaliście zwrotu „pogoda pod psem”. Jednak, czy na pewno wiemy, co się kryje pod tym wyrażeniem…
Pójdź na skróty
Co oznacza „pogoda pod psem”?
Wyrażenie „pogoda pod psem” jest związkiem frazeologicznym, dlatego też nie można traktować tych słów dosłownie. Powiedzenie to ma inne, nieco głębsze znaczenie i niektórzy uważają, że opiera się na tradycji, kulturze lub historii. Warto dodać, że powiedzenie to nie ma nic wspólnego z psami. Pogoda pod psem oznacza zazwyczaj złe, niekorzystne warunki pogodowe. Jest to używane, aby opisać sytuację, w której pogoda jest nieprzyjemna, deszczowa, wietrzna, burzowa lub ogólnie niesprzyjająca aktywnościom na zewnątrz. Ponadto powiedzenie to nie musi odnosić się wyłącznie do pogody, można też go używać w odniesieniu do innych rzeczy, jak np. czyjegoś charakteru, sytuacji życiowej, jakiegoś miejsca, czy jedzenia. Mówiąc, że coś jest pod psem, ma się na myśli, że coś jest niedobre i niekorzystne. Wyrażenie pogoda pod psem opisuje nie tylko stan atmosferyczny, ale także wprowadza aspekt emocjonalny, sugerując, że warunki te są nieprzyjemne, irytujące lub uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Przykłady użycia
Nie tylko w literaturze, ale również w codziennych rozmowach bardzo często można spotkać się z powiedzeniem „pogoda pod psem”.
- „Mieliśmy w weekend pojechać nad morze, ale pogoda była pod psem”. Oznacza to, że była brzydka pogoda, najprawdopodobniej było deszczowo, wietrznie i nieprzyjemnie.
- „Tej jesieni panuje prawdziwa pogoda pod psem”, czyli za oknem jest szaro, mocno wieje i cały czas pada.
- „Za oknem pogoda pod psem, więc trzeba sobie zorganizować czas w domu”.
Jak wskazuje Słownik Poprawnej Polszczyzny, można też powiedzieć:
- „Dzisiaj czuję się pod psem”, oznacza to, że czujemy się niedobrze.
- „Być pod psem”, czyli być w złym stanie.
Jak inaczej powiedzieć pogoda pod psem: brzydka pogoda; nieciekawa pogoda; plucha; deszczowy i ponury dzień; pogoda, że nawet pies nie chce wyjść z domu; barowa pogoda.
A Wy używacie tego powiedzenia na co dzień?