• Strona główna
  • Szelki czy obroża — co lepiej sprawdzi się podczas spacerów z psem?

Szelki czy obroża — co lepiej sprawdzi się podczas spacerów z psem?

Szelki czy obroża — co lepiej sprawdzi się podczas spacerów z psem?

Artykuł sponsorowany

Nie wiesz, czy podczas codziennych spacerów z pupilem lepiej sprawdzą się szelki, czy może wystarczy klasyczna obroża? Chociaż to zagadnienie może wydawać się drugorzędne, wybór odpowiedniego akcesorium spacerowego wpływa na samopoczucie i bezpieczeństwo ukochanych czworonogów. Co wybrać? I od czego zależy konkretny wybór?

Szelki a obroża — główne różnice

Obroża lub szelki to, wraz ze smyczą, konieczne akcesorium każdego właściciela czworonoga. Zapewniają one kontrolę nad pupilem, gwarantując zarówno jego bezpieczeństwo, jak i wszystkich dookoła. Zarówno szelki, jak i obroża, mają swoje wady i zalety.

Dobrze dobrane szelki, czyli w odpowiednim rozmiarze, rozkładają nacisk na klatkę piersiową psa, ograniczając ryzyko uszkodzeń gardła i tchawicy u psów z delikatnymi szyjami (np. Yorkshire Terriery, Chihuahua, Charty). Zapewniają lepszą kontrolę u psów energicznych, z tendencją do ciągnięcia smyczy lub w trakcie szkolenia.

To także doskonałe rozwiązanie do wspólnego uprawiania sportów – biegania, jazdy na rowerze czy na rolkach.

Z kolei do plusów obroży można zaliczyć szybkość, łatwość zakładania i dopasowania jej do rozmiarów pupila. Jednak nacisk, jaki wywiera ona na szyję i tchawicę psa, może powodować uszkodzenia i urazy, zwłaszcza przy nagłym i mocnym szarpnięciu. U psów brachycefalicznych (z krótką kufą — potoczenie nazywaną pyskiem) obroża może powodować trudności z oddychaniem i niedotlenienie.

To akcesorium szczególnie sprawdzi się u właścicieli dużych, silnych zwierząt, dając dużą kontrolę nad czworonogiem. 

Decydując się na konkretny wybór, zajrzyj na VeloMarket.pl (https://velomarket.pl/zwierzeta/psy/akcesoria-na-spacer.html), gdzie znajdziesz szereg akcesoriów przydatnych dla każdego czworonoga.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szelek?

Aby szelki dobrze spełniały swoją funkcję, a przy tym były bezpieczne dla psa, należy odpowiednio dobrać ich rozmiar. Zbyt ciasne szelki (zwłaszcza na klatce piersiowej) mogą ograniczać psu oddychanie, a w przypadku szczeniąt i młodych osobników prowadzić do wad budowy stawów. Dlatego należy dopasować je do wymagań zwierzaka.

Szelki są polecane dla szczeniąt, psów w trakcie szkolenia, oraz dla czworonogów małych i średnich ras, a także dla psów z tendencją do ciągnięcia na smyczy.

Na co zwrócić uwagę wybierając obrożę? Jak ją dopasować?

Obroża jest zdecydowanie łatwiejsza w zakładaniu i dopasowywaniu, także dzięki możliwości jej regulacji.

Gdy dobierasz długość obroży, wybierz taką, po której zapięciu będzie można swobodnie wsunąć dwa palce. Dzięki temu obroża nie będzie zbyt uciskać psiej szyi. Jeśli chodzi o zalecaną szerokość, to specjaliści są zgodni, że powinna być szerokości co najmniej dwóch kręgów szyjnych danej rasy. Pozwala to zapobiec uszkodzeniom kręgosłupa podczas szarpnięcia.

Obroża czy szelki — co wybrać?

Ostateczny wybór pomiędzy obrożą a szelkami zależy od wieku, rasy i stopnia wyszkolenia psa. W przypadku szczeniąt możesz zasięgnąć porady u hodowcy. Z kolei wybór akcesorium dla starszego psa może ułatwić rozmowa z weterynarzem lub, w przypadku psa w trakcie szkolenia, z behawiorystą bądź specjalistą konkretnej rasy.

 

Zostaw komentarz